V KINECH

Měsíc Jupitera

Je těžké být vyvoleným ve světě, který je ovládán strachem. Thriller o nepravděpodobném superhrdinovi se odehrává v ulicích Budapešti, spektakulárním vizuálním zpracováním či strhujícími honičkami si však vysloužil přirovnání k prestižním hollywoodským velkoprojektům.

Přehrát trailer

PREMIÉRA

26. 4. 2018

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Maďarsko, 2017 • 123 min • režie: Kornél Mundruczó • maďarsko-anglická verze, české titulky • přístupný od 12 let • DCP 1:2,35 • premiéra: 26. dubna 2018 • konec monopolu: 19. září 2025

Napínavý thriller z blízké budoucnosti vypráví příběh uprchlíka, který po zásahu policejní kulkou k vlastnímu překvapení zjišťuje, že umí létat. Nepravděpodobný superhrdina v lidech probouzí strach i touhu po penězích, a v podmanivých kulisách Budapešti se začíná schylovat k přestřelkám a automobilovým honičkám. Dynamická kamera i překvapivý způsob vyprávění dodávají univerzálnímu podobenství o dobru, zlu, víře a ztrátě iluzí velmi současný rozměr. Miláček festivalu v Cannes, režisér Kornél Mundruczó, vizuálně působivým opusem potvrzuje svoji vizionářskou pověst.

"Proletěl jsem se tím labyrintem, tím vesmírem, který přede mne na plátně postavili. Snažil jsem se nepodlehnout tomu tlaku, držet si distanc od celého dění. A namlouvat si, že je to přeci jen sci-fi (vždyť tam ten člověk lítá!) a vymyšlená budoucnost a umělecká nadsázka. No, ale nakonec jsem neutekl daleko, lapilo mě to a donutilo mě to uznat, že sleduju realitu, ve které žijeme. Silný zážitek. Taky díky neuvěřitelně vysoké produkční hodnotě – třeba při zběsilé autojízdě centrem Budapešti jsem nechtěl věřit, že ten film nestál desetkrát tolik."
Ivo Andrle, Aerofilms

Biografie tvůrců a protagonistů

KORNÉL MUNDRUCZÓ Režisér

Scénárista, filmový a divadelní režisér Kornél Mundruczó patří mezi tvůrce, kteří přispěli k obrodě současné maďarské kinematografie a růstu jejího významu v mezinárodním kontextu. Je zakladatelem uznávaného divadelního souboru Proton a stejnojmenné produkční filmové společnosti. Měsíc Jupitera je pátým režisérovým filmem v řadě, který měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes. V roce 2014 zde byl jeho film Bílý Bůh (2014) oceněn hlavní cenou v sekci Un Certain Regard. Mundruczó na sebe upoutal pozornost již předešlými krátkými i celovečerními filmy, když za snímek Šťastné dny (2002) získal Zlatého leoparda na filmovém festivalu v Locarnu a film Delta (2008) si z Maďarského filmového týdne odnesl nejvyšší ocenění.

ZSOMBOR JÉGER Aryan

Mladý talent Zsombor Jéger je maďarský herec, čerstvý absolvent budapešťské Filmové a dramatické akademie. Už během studií se Jéger objevil v řadě divadelních produkcí, mimo jiné i v Divadle Proton Kornéla Mundruczóho.

MERAB NINIDZE Stern

Merab Ninidze je gruzínský herec. Narodil se v SSSR v Tbilisi. Se zkušenostmi z divadla se Ninidze na začátku devadesátých let přestěhoval do Rakouska a od té doby hrál v řadě německých, rakouských a ruských projektů. Proslavil se rolemi v Papírovém vojákovi, Mostu špiónů a ve snímku Nikde v Africe, který byl v roce 2001 vyhlášen americkou Filmovou akademií nejlepším zahraničním filmem.

GYÖRGY CSERHALMI László

György Cserhalmi patří mezi nejslavnější osobnosti maďarského filmu a divadla. Během téměř padesáti let se objevil ve více než sedmdesáti celovečerních a dvaceti televizních filmech a v sedmdesáti divadelních hrách. Sám řadu divadelních her režíroval. Za svoji kariéru pracoval s renomovanými režiséry, například s Istvánem Szabó, Bélou Tarrem a Miklósem Jancsó. Český divák ho může znát také z filmu Želary.

Mundruczó diváky pohltí, uhrane i podnítí k zamyšlení

Jiří Flígl 23. 4. 2018 Film

Když se řekne východoevropský film, každému se vybaví sada asociací, přičemž se mezi nimi bude pravděpodobně hojně objevovat protipól vůči Hollywoodu – ať už co do diváckého potenciálu, produkčních kvalit i vyvolávání úžasu. Že tomu tak ale rozhodně být nemusí, nás přesvědčuje tvorba maďarského režiséra a scenáristy Kornéla Mundruczóa.

Pokračovat ve čtení

„Měsíc Jupitera pro mě byl velkou výzvou,“ říká Kornél Mundruczó

ROZHOVOR 28. 3. 2018 Film

Film vypráví příběh uprchlíka, který po zásahu kulkou při překračování hranic k vlastnímu překvapení zjistí, že umí létat. Co vedlo režiséra k natočení thrilleru s tímto tématem, jak náročné pro něj filmování bylo a co chystá dalšího?

Pokračovat ve čtení

Ke stažení

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Podpořeno programem EU Kreativní Evropa

Zpět
Měsíc Jupitera
Menu Nahoru