V KINECH

Chlapi nepláčou

V opuštěném horském hotelu, který dnes už pouze naznačuje dobu své zašlé slávy a luxusu, probíhá psychologický experiment. Na jednom místě se potká osm dobrovolníků z řad válečných veteránů, zastupujících různé národnosti a etnika bývalé Jugoslávie, aby zde podstoupili společnou terapii.

Přehrát trailer

PREMIÉRA

5. 10. 2017

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Bosna a Hercegovina, 2017 • 98 min • režie: Alen Drljević • srbochorvatská verze, české titulky • přístupný od 15 let •  DCP 1:1,85premiéra: 5. října 2017 • konec monopolu: 9. srpna 2025

V opuštěném horském hotelu, který dnes už pouze naznačuje dobu své zašlé slávy a luxusu, probíhá psychologický experiment. Na jednom místě se potká osm dobrovolníků z řad válečných veteránů, zastupujících různé národnosti a etnika bývalé Jugoslávie, aby zde podstoupili společnou terapii. V atmosféře obrovského prázdného hotelu vyplouvají na povrch ty nejhlubší rány minulosti, zasazené rodinou či válečnou zkušeností. Ať už byli účastníci přímými aktéry nebo pouze svědky válečných zločinů, které v 90. letech zvrásnily společný stát, jejich dozvuky žijí v jejich myslích dál a těžko lze od nich očekávat vzájemné souznění. Slovinský terapeut, který má skupinu na starosti, jen obtížně zvládá nebezpečně třaskavou směs, kterou může okamžitě zažehnout každé slovo vyřknuté bez rozmyslu nebo jen zdánlivě křivý pohled. Bosenský kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film se stal jedním z nejvýraznějších filmů soutěže 52. ročníku MFF Karlovy Vary a z festivalu si odvezl Zvláštní cenu poroty.


„Zcela upřímně musím říct, že od tohoto karlovarského soutěžáku jsem žádná přehnaná očekávání neměl. Spíše jsem se obával, že budu sledovat jeden z filmů o traumatech z válečného konfliktu, který nebude ničím inovativní a bude z něj jen další z mnoha, které se s tímto tématem potýkají. O to větší byla síla, kterou do mne nečekaně (ne)plačící chlapi drcnuli. Ta plejáda skvělých herců s vynikajícím scénářem v ruce dokázala prodat téma tak přesvědčivě a univerzálně, jak to divák mého typu potřebuje. Nikdy jsem neprošel situacemi souměřitelnými s těmi, kterými se museli prokousat hlavní hrdinové filmu, přesto jsem tam s nimi "byl" a asi ještě nějaký čas budu. Z přívlastku ,nenápadný' jsem si film po zhlédnutí přestěhoval do kategorie ,silný' a jsem rád, že se ve spolupráci s karlovarským festivalem a Českou televizí podařilo zařídit věci tak, že chlapi budou pod hlavičkou KVIFF Distribution plakat i v českých kinech.“
Ivo Andrle, Aerofilms

Biografie tvůrců a protagonistů

ALEN DRLJEVIČ scénárista a režisér

 

Alen Drljević se narodil v Sarajevu v Bosně a Hercegovině. V roce 2005 absolvoval Akademii múzických umění v Sarajevu. Jeho absolventský krátký film Prvá plata (Výplata) byl nominován na Cenu Evropské filmové akademie. Jeho dokumentární debut Karneval byl v roce 2006 vybrán do soutěže debutů na festivalu IDFA a byl zde promítán v kategorii Movies that Matter. Je členem Evropské filmové akademie. Spolupracoval také jako asistent režie na řadě filmů včetně trilogie Jasmily Žbanić Grbavica (Zlatý medvěd, Berlinale 2006), Na cestě a Pro ty, kteří už nemůžou vyprávět.

Ke stažení

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Podpořeno programem EU Kreativní Evropa

Zpět
Chlapi nepláčou
Menu Nahoru