V KINECH

Bílý bílý den

Bývalý policista zjišťuje pár let po smrti své ženy, že jeho milovaná pravděpodobně vedla ještě jiný, tajný život. Snaha zjistit pravdu se pro něj postupně stává posedlostí. Druhý celovečerní snímek Hlynura Pálmasona (Winter Brothers) byl uveden a oceněn na MFF v Cannes 2019 v sekci Critics‘ Week.

Přehrát trailer

PREMIÉRA

25. 7. 2019

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Island, 2019 • 109 min • režie: Hlynur Pálmason • islandská verze, české titulky • přístupný od 15 let • DCP 2.35 : 1 • premiéra: 25. 7. 2019 • konec monopolu: 29. 5. 2026 

V odlehlém islandském městečku se bývalý policista vyrovnává s tragickým úmrtím své ženy. Smíření komplikuje zpráva, že jeho milovaná vedla ještě jiný, tajný život. Obrysy její minulosti vystupují z bílé mlhy jako okolní krajina. Byla mu nevěrná? Ingimundur nemůže jít dál, dokud nezjistí pravdu. Jeho zármutek se s rostoucím napětím mění v posedlost, která ohrozí jeho i jeho blízké. Druhý celovečerní snímek Hlynura Pálmasona (Winter Brothers) byl uveden na MFF v Cannes 2019 v sekci Critics‘ Week a z festivalu si odvezl ocenění pro výjimečný herecký výkon Ingvara Sigurdssona v hlavní roli.

Proč tento film: 
"Máš někoho rád? No, tak mu nelži! A jestli ti to nestačí takhle, tak se podívej na Bílý bílý den. Islanďani to rozehrají takovým způsobem, že na to nezapomeneš."
Ivo Andrle, Aerofilms

Biografie tvůrců a protagonistů

Hlynur Pálmason Režisér, scénarista

Začínal jako výtvarný umělec, ale později po absolvování Dánské národní filmové školy se ve své kariéře zaměřil na filmovou tvorbu. Školu zakončil v roce 2013 oceňovaným krátkým filmem Malíř. S celovečerním filmem Zimní bratři debutoval v hlavní soutěži Filmového festivalu v Locarnu v roce 2017, kde snímek získal čtyři ceny. Od té doby byl prodán do 20 zemí a na festivalech posbíral přes 30 dalších cen. Bílý bílý den je jeho druhým celovečerním filmem.

Ída Mekkín Hlynsdóttir Herečka

Narozena 22. srpna 2008 na Islandu. Až vyroste, chce trénovat koně a být herečkou na částečný úvazek. Bílý bílý den je jejím prvním celovečerním filmem.

Ingvar Sigurðsson Herec

Ingvar Sigurðsson absolvoval v roce 1990 islandskou Akademii umění a stal se předním uznávaným jevištním umělcem na Islandu, v Británii a v dalších evropských zemích. K jeho posledním mezinárodním filmům patří Bílý bílý den, Přísaha (Eiðurinn), Labuť, Vrabčáci a O koních a lidech. Za zmínku stojí také jeho role v angličtině pro americká filmová studia, mj. Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny, Liga spravedlivých a Everest. Za své herecké výkony získal řadu ocenění: na filmovém festivale v Berlíně reprezentoval Island jako Evropská vycházející hvězda, získal Evropskou filmovou cenu jako nejlepší evropský herec, cenu People’s Choice a sedm krát islandskou cenu Edda za nejlepší herecký výkon.

Rozhovor s režisérem a scénáristou Hlynurem Pálmasonem

ROZHOVOR 24. 7. 2019 Film

Podle mě je Bílý bílý den příběh lásky i nenávisti. Vždyť ty nejkrásnější myšlenky se často blíží těm nejtemnějším a lidé, které milujete a zbožňujete, jsou často svědky vašich nejhorších stránek. Hranice mezi láskou a nenávistí je velmi tenká.

Pokračovat ve čtení

Ke stažení

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Zpět
Bílý bílý den
Menu Nahoru