V KINECH

Zkouška dospělosti

Drama o kompromisech, osobní morálce a podstatě rodičovství je po 4 měsících, 3 týdnech a 2 dnech dalším filmem Cristiana Mungia, který si odnesl ocenění z hlavní soutěže v Cannes a pro mnohé kritiky patřil k tomu nejlepšímu, co festival v Cannes letos nabídl.

Přehrát trailer

PREMIÉRA

13. 4. 2017

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Rumunsko, 2016 • 128 min • režie: Cristian Mungiu • rumunská verze, české titulky • přístupný od 12 let • DCP 1:1,85 • premiéra: 13. dubna 2017 • konec monopolu: 28. května 2025

Jako lékař a občan se Romeo těší úctě obyvatel malého města v Transylvánii. Jeho pověst se začne hroutit, když se ve snaze zajistit nadané dceři lepší budoucnost zaplete do řetězce služeb a protislužeb a ztratí tvář i před svou rodinou. Drama o kompromisech, osobní morálce a podstatě rodičovství je po 4 měsících, 3 týdnech a 2 dnech dalším filmem Cristiana Mungiu, který si odnesl ocenění z hlavní soutěže v Cannes (Nejlepší režie) a pro mnohé kritiky patřil k tomu nejlepšímu, co festivalový ročník 2016 nabídl.

„Protože je to film, který bych chtěl v kině vidět. Cristian Mungiu se za nic neschovává a pálí do nás svým příběhem nekompromisní rány. Bez výbuchů, bez senzací. Svou sofistikovaně přesnou a střízlivou režijní metodou nám předkládá své sdělení o stavu společnosti a morálky. Jelikož je pravdivé, nemůže být přívětivé. Divácky přitom vstřícná věc. Napjatě sledujeme krok po kroku, jak si s rozehranými problémy hlavní protagonista poradí, a "krásně" se spolu s ním noříme do pro nás velmi povědomého bahýnka východoevropské korupce a lží. Přiznávám, že to není typ filmu, který by každý divák mohl vidět každý den, ale věřím, že každý vnímavý divák by ve správný den Zkoušku dospělosti určitě zvládl.“
Ivo Andrle, Aerofilms

Biografie tvůrců a protagonistů

CRISTIAN MUNGIU režisér a scénárista

Cristian Mungiu (1968, Iaşi, Rumunsko) studoval anglickou literaturu a filmovou režii. Již od konce filmových studií, během nichž získal zkušenosti asistenta režie při natáčení zahraničních filmů v Rumunsku, prezentuje svou tvorbu na nejprestižnějších světových festivalech. Jeho celovečerní debut Occident (2002) měl premiéru na MFF v Cannes.

V roce 2003 založil režisér produkční společnost Mobra Films. Povídkou Dívka s krocanem přispěl do kolektivního filmu Ztráty a nálezy – Šest pohledů jedné generace (2005 – MFF KV). Zlatou palmou z Cannes ověnčený film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007) zhlédli také diváci MFF KV. V hlavní soutěži canneského festivalu uspěly i jeho dva poslední filmy: v roce 2012 tam získal snímek Na druhé straně kopců ceny za scénář a herecké výkony a porota v roce 2016 udělila jeho filmu Zkouška dospělosti cenu za režii.

Ke stažení

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Podpořeno programem EU Kreativní Evropa

Zpět
Zkouška dospělosti
Menu Nahoru