ARCHIV

Občan Havel

Žádný světový politik si zřejmě ještě nepustil filmaře tak blízko k tělu jako Václav Havel.

PREMIÉRA

31. 1. 2008

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

ČR1994-2007 • 119 min. • Režie: Pavel Koutecký • česká verze • přístupný • 35mm, 15 kopií  • 1,66 : 1 • Dolby Digital 
Premiéra: 31. ledna 2008 • Konec monopolu: 31. prosince 2017

Film Občan Havel nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Diváci uvidí jeho nervozitu při první volbě českého prezidenta či trápení při nácviku prezidentské děkovací řeči, poznají, že umí recitovat Šrámkův Stříbrný vítr nebo nalít Miloši Zemanovi becherovku. Kamera jej ale sleduje i v situacích, kdy se dokáže pěkně rozčílit a zanadávat na špatně ušité košile. Ve filmu bude také konečně rozluštěno několik dlouholetých záhad české politiky – jak se podařilo Václavu Klausovi proniknout do jazzového klubu a kdo posadil Jacquese Chiraca vedle první dámy. Stejně jako v životě Václava Havla hrají ve filmu důležitou roli obě jeho manželky, Olga a Dagmar, objeví se zde jeho přátelé a spolupracovníci, světoví i čeští politici, ale i členové skupiny Rolling Stones. Režisér Pavel Koutecký začal film natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta více než třináct let. Premiéry svého nejzajímavějšího a největšího filmu se bohužel Koutecký nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal režisér Miroslav Janek spolu se svou ženou, střihačkou Toničkou Jankovou.

Jedná se o mimořádný film a možnost podílet se na jeho uvedení do kin považujeme za poctu pro naší distribuční společnost. Líbí se mi, že film není jen jakousi glorifikací Havla, naopak – kamera je zapnuta i ve chvílích, které nemusí být zrovna příjemné. Věřím, že jak jsme se při sledování nenudili my, nebudou se nudit ani další diváci. Není to totiž žádné sterilní politikaření, jak jej znají z televize. Tohle je prezident z masa a kostí a pozoruhodný úsek jeho života zobrazený mnohdy ve velmi nečekaných situacích.
Ivo Andrle, Aerofilms  

Biografie tvůrců a protagonistů

PAVEL KOUTECKÝ režisér

V roce 1982 absolvoval pražskou FAMU. V roce 1988 a 91 absolvoval studijní pobyty na National Film and Television School v anglickém Beaconsfieldu.
V letech 1982 - 1989 byl zaměstnán ve videostudiu ČVUT, od roku 1990 do roku 1998 v Krátkém Filmu Praha. Trvale spolupracuje s Asociací (dříve Nadací) Film a Sociologie. V rámci její produkce. Vedle soliterních dokumentů také pracuje na několika dlouhodobých sběrných projektech.
Věnuje se převážně dokumentárnímu filmu, ale experimentování s formou ho dovedlo i k filmu animovanému. Zabýval se též multimediálními projekty (divadlo Kolotoč, Divadlo hudby).
Od roku 1991 učí na katedře dokumentární tvorby FAMU, kde vede jednu z tvůrčích dílen.
Všechny filmy a videa (s výjimkou Theatrum artis, Amici, tanec s přáteli a filmy z Chile, Islandu a Dánska) natočil v tvůrčím tandemu s kameramanem Stanem Slušným.
13. dubna 2006 tragicky zahynul při natáčení.

Ke stažení

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Zpět
Občan Havel
Menu Nahoru