V KINECH

Nezanechat stopy

Thriller podle skutečné události, která otřásla Polskem 80. let

Přehrát trailer

PREMIÉRA

5. 5. 2022

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Polsko, 2021 • 160 min • režie: Jan P. Matuszyński • polská verze, české titulky • nevhodný do 12 let • DCP 2.39 : 1 • premiéra: 5. 5. 2022 • konec monopolu: 31. 12. 2029

Polsko, 1983. Zemí otřásá případ Grzegorze Przemyka, středoškoláka, kterého policie ubila k smrti. Film založený na skutečných událostech sleduje příběh Jurka, jediného svědka, který se přes noc stal nepřítelem státu číslo jedna. Represivní režim se snaží využít celý svůj aparát, včetně tajné služby, policie, médií a soudů, aby Jurka a Grzegorzovu matku umlčel. Druhý film Jana Matuszyńského (Poslední rodina), který soutěžil o Zlatého lva na festivalu v Benátkách, autenticky zachycuje náladu předrevolučního Polska a události, které vedly k pádu totalitního režimu.

Proč tento film: 
"Nějaký náš rodinný polský známý seděl ve Varšavě u stolu ve svém obývacím pokoji a říkal věci typu „...komunisti toho kněze nakonec umučili, zajdeme se k tomu kostelu po obědě podívat” nebo „Solidarność to možná dotáhne do konce, ale asi u toho budou umírat další lidé”. Mám na to útržkovitou dětskou vzpomínku. Bylo mi málo na to, abych chápal komplikované společensko-politické situace, ale dost na to, abych vycítil, že tady jde o něco hodně důležitého. Že se v tom obýváku pomalu blížíme k území, kam se dějiny nevypravují každý den, a že my všichni v naší části Evropy k těm hranicím už asi doklopýtáme. Cítil jsem, že se toho momentu všichni ti dospělí lidé kolem mě v tom pokoji bojí, ale zároveň už vědí, že je to nevyhnutelné, že už je beztak všechno v pohybu. A je klidně možné, že se ve stejné době na jiných varšavských adresách odehrávaly epizody dramatu, které jsem viděl ve filmu Nezanechat stopy. Možná proto mě tak zaujal. Všimnul jsem si ale, že zaujal i mnoho jiných lidí v mém okolí, kteří třeba v Polsku nikdy nebyli. Je to totiž mistrovsky natočený strhující film."
Ivo Andrle, Aerofilms

 

 

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Zpět
Nezanechat stopy
Menu Nahoru