V KINECH

Nebe a led

Oscarový režisér Luc Jacquet (Putování tučňáků) ve svém novém celovečerním dokumentu popisuje sérii dobrodružných cest francouzského polárníka a vědce Clauda Loriuse za polární kruh, které vedly až k objevení a popsání jevu, dnes dobře známého jako „globální oteplování“.

Přehrát trailer

PREMIÉRA

5. 5. 2016

V kinech

Hraje 1 kino

Zobrazit program

Nebe a led • Francie • 2015 • 89 min.

Režie: Luc Jacquet

francouzská verze • české titulky • přístupný

Digital Cinema Package • 1,85 : 1 • Dolby Surround

Premiéra: 5. května 2016 • Konec monopolu: 12. března 2025

 

Oscarový režisér Luc Jacquet (Putování tučňáků) ve svém novém celovečerním dokumentu popisuje sérii dobrodružných cest francouzského polárníka a vědce Clauda Loriuse na Antarktidu, které vedly až k objevení a popsání jevu, dnes dobře známého jako „globální oteplování“. Na příběhu odvážného vědce a jeho přelomového objevu ukazuje režisér, jaký dopad může mít chování člověka na budoucnost naší planety. Dokument zakončoval poslední ročník festivalu v Cannes.

Claude Lorius má podobný osud jako celá řada jiných vědců. Navzdory tomu, že výsledky svého celoživotního úsilí změnil běh lidských dějin a nastolil nová témata do společenské debaty, zůstává pro většinu lidí naprosto neznámý. Na české Wikipedii dokonce ani nemá vlastní heslo. Když člověk zhlédne Nebe a led a vidí jeho práci v extrémních podmínkách Antarktidy, musí se trochu zastydět za vlastní ignoranci. Kolik lidí by se dokázalo ve 23 letech vydat do neznáma jen v touze po poznání? Kolik lidí učinilo nějaký zásadní vědecký objev? Životní příběh Clauda Loriuse je fascinující, dobrodružný a především inspirující. Díky filmu Luca Jacqueta se doufejme z téměř bezejmenného hrdiny stane člověk velmi reálný, který si zaslouží náš obdiv.
Radka Urbancová, Aerofilms

Biografie tvůrců a protagonistů

LUC JACQUET režisér

Luc Jacquet je francouzský režisér, vědec a scénárista. Studoval etologii na Lyonské univerzitě a ve věku 24 let poprvé v rámci studie ornitologie navšívil Antarktidu, kde strávil 14 měsíců. Později se ještě pětkrát vrátil a na jižním pólu pobyl celkem tři roky. Naučil se tam filmovat tučňáky a tyto zkušenosti zásadním způsobem zformovaly jeho cíle. Svůj zájem obrátil od laboratoře ke kinematografii. Stal se fotografem divoké přírody a kameramanem a doufal, že dostane příležitost vrátit se na jižní pól a natočit tam vlastní film o životě tučňáků císařských.

V roce 2000 napsal scénář ke svému vysněnému projektu PUTOVÁNÍ TUČŇÁKŮ a o dva roky později pro něj získal producenta. Film studuje všechny aspekty života těchto ptáků. Známý hlas Morgana Freemana vypráví příběh úsměvné i tragické povahy života na Antarktidě. Když film v roce 2005 vyšel, stal se obrovským překvapením a zároveň nejúspěšnějším dokumentem všech dob. V roce 2006 získalo PUTOVÁNÍ TUČŇÁKŮ oscara za nejlepší dokument.

Rozhovor s režisérem Lucem Jacquetem

ROZHOVOR 5. 5. 2016 Film

"Vzhledem ke Claudově věku jsem věděl, že je to teď, nebo nikdy. Mohl nás každou chvílí opustit a riskovali jsme, že ztratíme jeho svědectví toho historického momentu, kdy si lidstvo najednou uvědomilo svůj vliv na planetu."

Pokračovat ve čtení

Ke stažení

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Podpořeno programem EU Kreativní Evropa

Zpět
Nebe a led
Menu Nahoru

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím