V KINECH

Na lodi Adamant

Vítězný film festivalu Berlinale sleduje život na unikátním denním stacionáři Adamantu v srdci Paříže

PREMIÉRA

13. 7. 2023

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Francie 2023 • 109 min • režie: Nicolas Philibert • české titulky • přístupné • DCP, MP4 • premiéra: 13. 7. 2023 • konec monopolu: 5. 3. 2030

Loď Adamant je denní stacionář. Unikátní bárka se nachází v srdci Paříže na řece Seině a starají se v ní o osoby trpící duševními poruchami. Nicolas Philibert, jeden z nejznámějších dokumentaristů současnosti, představuje přívětivou komunitu, netypickou zejména tím, že pacienti spoluutváří svou péči. Lidé jsou zde povzbuzováni k výměně názorů, k účasti na uměleckých a kulturních aktivitách, a někteří se dokonce scházejí, aby vedli účetnictví sdružení. Muriel, François, Sébastien, Frédéric nejsou pouhými pacienty, ale skutečnými lidmi, kteří jsou schopni přemýšlet, cítit, tvořit a mají smysl pro humor. Vítězný film z festivalu Berlinale je příběhem každodenních radostí a strastí v komorní atmosféře kajuty lodi Adamant, bořící zažité představy o „šílenství“. 

Proč tento film:
„Film Na lodi Adamant se mnou pohnul. Je to úžasné, jak režisér Nicolas Philibert zobrazuje duševní zdraví s takovým porozuměním a empatií. Prostředí lodě Adamant, plující na klidné hladině řeky Seiny v srdci Paříže, vytváří atmosféru, která není jen léčivá, ale také plná úcty k těm, kdo se denně potýkají s duševními poruchami. Tento film není jen o “šílenství“, je to příběh o lidství, o sdílení radostí a strastí, o hledání smyslu a spojení v nejneobvyklejších místech. Každý člen komunity Adamant je plný života a originality, což nám ukazuje, že duševní onemocnění nemůže a nemělo by bránit jednotlivci v účasti v každodenním životě. Film Na lodi Adamant je výrazem toho, jakými jsme lidmi, když jsme schopni otevřít se druhým, sdílet naše zážitky a poskytnout prostor pro porozumění a empatii. Myslím, že se na vítěze letošního Berlinale rozhodně vyplatí zajít do kina."
Štefan Cima, Aerofilms

Podpořeno programem EU Kreativní Evropa

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Zpět
Na lodi Adamant
Menu Nahoru