PR • 30. 1. 2018

Willem Dafoe nominován na Oscara za film The Florida Project

Drama The Florida Project, výjimečný příběh o dětství ze současných Spojených států, od své premiéry na filmovém festivalu v Cannes posbíralo řadu ocenění od kritiků a festivalových porot, včetně nominace na Zlatý glóbus, nominace na cenu BAFTA a minulý týden také nominaci na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli pro Willema Dafoa.

The Florida Project

Zobrazit více

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Trailer

Přehrát

 „Každý, kdo zažil filmový festival, to zná. Na místě se budují přehnaná očekávaní, všichni mluví o filmech a každý shání vstupenku na ty nejviditelnější. Pak to všechno skončí, zšedne glamour, zahodí se kulisy a opustí se ta přefouklá marketingová bublina. Člověk si několik týdnů po festivalu uvědomí, že nejvíce nevzpomíná na ty největší hity, ale na nejsilnější filmový zážitek. A to se právě přihodilo s The Florida Project. Rozhodně to nebyl ten typ filmu, co se tlačí dopředu za každou cenu, ale rozhodně se dostal nejdál. Proto jsme se pro něj rozhodli," říká Ivo Anderle z KVIFF Distribution.

Vítejte v kouzelném království The Florida Project

Náš příběh se odehrává kousek za Orlandem (USA), cílem prázdninových turistů z celého světa a sídlem „Nejkouzelnějšího místa na Zemi“, Disney Worldu. V levných motelech podél hlavní silnice, kde se dříve rekreovali zástupy turistů, nyní bydlí rodiny bez vlastního domova. Pro šestiletou Moonee a její partičku kamarádů je toto podivné místo ráj na zemi. Radují se z léta, nekonečného potulování, pobíhání po chodnících a schodištích, vymýšlejí lumpárny a zažívají spoustu zábavy od rána do večera. „Jako stará americká komedie zachycující období 20. a 30. let 20. století (pozn. Our Gang a The Little Rascals), líčící osudy chudých dětí žijících v době meziválečné krize, ekonomická situace byla jen kulisou, hlavním záběrem seriálu byla humorná dobrodružství dětských protagonistů,“ tak svůj film rád popisuje režisér Sean Baker.

Sean Baker přináší na filmová plátna témata, která na nich nevidí a chybí mu

„Strašně rád objevuje pro něj neznámé světy a na začátku je skoro až novinářsky prozkoumává, aby nasbíral materiál, a pak vytvoří fiktivní příběh, zasadí ho na místo, které skutečně existuje, a pak už se jen nechá unášet,“ popisuje Willem Dafoe práci režiséra. „Pamatuji si, že to bylo v roce 2011; jel jsem zrovna do zábavního parku v Orlandu a vyprávěl jsem o tom Seanovi…, o dětech, které jsem viděl, jak si hrají u dálnice plné aut jen pár minut od všech těch zábavních parků…, pořád se nám to pak honilo hlavou, " vzpomíná Bergoch. „Přišlo mi to fascinující, docela smutné, téma, o kterém bychom měli natočit film,“ dodává Sean Baker.

Silný scénář, autentičtí protagonisté a borůvkový motel

 „Scénář byl skutečně silný, ale korunu tomu nasadilo, jak do sebe všechno zapadlo – obsazení, místo,“ vzpomíná Dafoe.  Ve filmu se potkávají herci, neherci i skuteční místní obyvatelé z okolí floridského Disney Worldu. „To krásné na práci s lidmi, pro něž je filmování něco úplně nového je to, že jsou do toho naprosto ponoření. S ničím to nesrovnávají, není to překombinované,“ pokračuje Willem Dafoe. I motel jako by představoval ve filmu postavu samu o sobě. „Když jsem dorazil a viděl barvu motelu, říkal jsem si, že už je to trochu přes čáru, ale Sean řekl: „To jsme neudělali my, takhle to tu vypadá,“ vypráví Willem Dafoe. Režisér Sean Baker, podle hodnocení Detroit News, uvádí do českých kin „jeden z nejpůsobivějších a nejupřímnějších portrétů období dětství, dojemný a výstižný snímek zachycující americký život v roce 2017.“

Zpět
Willem Dafoe nominován na Oscara za film The Florida Project
Menu Nahoru