PR • 30. 10. 2018

Umění v kinech pokračuje snímkem o ženě, která objevila talent van Gogha

Kdo pro svět objevil talent Vincenta van Gogha? Cyklus dokumentárních filmů pod názvem Umění v kinech pokračuje dalším dramatem z historie výtvarného světa. Dokument s názvem Van Gogh - o obilných polích a oblačném nebi vstupuje do kin v druhém listopadovém týdnu.

Přehrát trailer

Van Gogh – o obilných polích a oblačném nebi

Zobrazit více

V kinech

Hraje 1 kino

Zobrazit program

Trailer

Přehrát

Vincenta van Gogha považujeme dnes za univerzálně obdivovaného umělce. Nebylo tomu ale vždycky. Za svého života si van Gogh mohl o úspěchu a slávě nechat jen zdát. Velmi málo se v této souvislosti mluví o ženě, která jako jedna z prvních rozpoznala malířův talent a významně se zasadila o propagaci jeho děl. 

Helene Kröller-Müllerová byla ve své době nejbohatší ženou v Holandsku. Ačkoli do umělcova příběhu zasáhla až po jeho smrti, film ji zachycuje jako jeho integrální část. Proplétá jejich korespondence a nachází v názorech mrtvého umělce inspiraci pro vlastní dobročinnost a uvažování o světě. Snímek tím však pouze uvozuje výpravu za poznáním van Goghovy křehké duše, která získává obrysy na místech jeho života a tvorby. Umělce, který dokázal hloubku svých emocí vtisknout do tahů štětcem, přitom následuje od povědomého kostela v Auvers až na výstavu v Itálii.

Van Gogh

Van Gogh

Dokument o van Goghovi je pokračováním cyklu Umění v kinech, který v říjnu otevřel dokument Hitler versus Picasso. Třetím dokumentem bude v prosinci příběh renesančního bouřliváka Caravaggia. „Jsme nadšení, že se nám podařilo hned na úvod nové série poskládat tak atraktivní program z italských kasovních trháků, a jsme napjatí, jaké reakce filmy přinesou,“ popisuje ředitel distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle. „Věříme, že se potvrdí, že i Češi jsou stejně zapálení pro umění jako Italové a že si nový cyklus zamilují,“ dodává s tím, že v Itálii všechny tři snímky strhly doslova lavinu zájmu.

Zpět
Umění v kinech pokračuje snímkem o ženě, která objevila talent van Gogha
Menu Nahoru