2. 11. 2022

Ti, kteří tancují ve tmě, novinka oceňované dokumentaristky Jany Ševčíkové se představuje v traileru

Osm let po úspěchu filmu Opři žebřík o nebe sledujícího obětavého a nezištně pomáhajícího faráře v podhůří Tater, který si došel až pro Českého lva, se dokumentaristka Jana Ševčíková vrací s novým snímkem Ti, kteří tancují ve tmě .

Osm let po úspěchu filmu Opři žebřík o nebe sledujícího obětavého a nezištně pomáhajícího faráře v podhůří Tater, který si došel až pro Českého lva, se dokumentaristka Jana Ševčíková vrací s novým snímkem. Ti, kteří tancují ve tmě je černobílou (přesto však pestrou) mozaiku sledující šestici nevidomých, žijící svůj život naplno. Diváci se setkají s maratoncem Ondrou, cestovatelkou Zuzanou, sedlářem Pavlem, pianistkou Pavlou a párem Lukášem a Cilkou. Snímek měl světovou premiéru na filmu varšavském mezinárodním filmovém festivalu, odkud si odvezl Cenu za nejlepší dokumentární film. Českým divákům se pak poprvé představil na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, kde se setkal s velice pozitivním a emotivním přijetím. Film o nezlomné síle vůle vstoupí do kin 24. listopadu pod hlavičkou distribuční společnosti Aerofilms.

Nevědomě o nevidomých

Prvotní idea nebyla natočit film o nevidomých, ale o jejich vodicích psech. Při bližším ohledávání tématu však režisérka Ševčíková, jež je zároveň i producentkou filmu zjistila, že mnohem důležitější roli než psi hrají ti, kteří jsou voděni. „Když jsem šla po ulici a potkala na přechodu někoho s bílou holí, tak kolikrát se mi stalo, že jsem nevěděla, jak ho či ji oslovit,“ popisuje svou úvahu dokumentaristka. „Spontánně chcete pomoct a vlastně se trochu stydíte, že nevíte jak na to,“ dodává Ševčíková. Její vizuálně působivý snímek zpodobňuje rozpady vztahů. Touhu po životě. Tanec na místě a ve tmě… Za sny, realitou a sarkasmem jsou skryté komplikované osudy a dramata. Energie a spontánnost je strhující, nabíjí optimismem a umožňuje neobvykle citlivý ponor do vnitřního světa těchto šesti mladých lidí.

Zpět
Ti, kteří tancují ve tmě, novinka oceňované dokumentaristky Jany Ševčíkové se představuje v traileru
Menu Nahoru