PR • 31. 8. 2020

Sto let od úmrtí výtvarného génia připomíná dokument Vizionář Modigliani

Portrét přesahující legendu. Tak by se dal shrnout další dokumentární snímek z cyklu Umění v kině. Zachycuje krátký, ale přesto bouřlivý život výjimečného avantgardního italského umělce a bohéma, který dosáhl popularity až po své smrti, kdy se jeho dílo začalo napodobovat po celém světě. Film Vizionář Modigliani vstoupí do českých kin už 14. září.

Vizionář Modigliani

Zobrazit více

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Trailer

Přehrát

Říkalo se mu Dedo nebo Modi a jeho rodné Livorno pro něj bylo od začátku příliš malé. Proto se Amedeo Modiglianiho vydal nejdříve do Florencie, poté Benátek a nakonec ve 21 letech do Paříže, kde dal vzniknout legendě o svůdníku žen, alkoholikovi a tragickém malíři. Ve skutečnosti však skrýval svou nemoc a tíhnul k životu a umění.

Dokument Vizionář Modigliani sleduje jeho kroky po místech, která navštěvoval nejčastěji: ulice, náměstí, tržiště i hory a venkov. Vypravěčem příběhu je přitom možná trochu nezvykle Modiglianiho mladá žena a múza Jeanne Hébuterne, jež pouhé dva dny po jeho smrti v lednu 1920 spáchala sebevraždu.

Snímek doprovází originální skladby Maximiliena Zaganelliho a Dmitrije Mjachina, dvojice, která stála třeba už za hudbou k Odhalené Ermitáži, letos oceněné italskou cenou Stříbrná stuha pro nejlepší umělecký dokument.

Zpět
Sto let od úmrtí výtvarného génia připomíná dokument Vizionář Modigliani
Menu Nahoru