PR • 30. 1. 2019

Slavná Carmen se vrací mezi přímé přenosy z Metropolitní opery

Cyklus The Met: Live in HD pokračuje jednou z nejslavnějších oper vůbec - Carmen. Oblíbené dílo francouzského skladatele Georgese Bizeta patří k nejúspěšnějším titulům v historii přímých přenosů. Na operní klasiku se mohou diváci v českých kinech těšit už v sobotu 2. února 2019.

Přehrát trailer

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Trailer

Přehrát

Slavné dílo o čtyřech dějstvích a s libretem Henriho Meilhaca a Ludovica Halévyho bylo poprvé uvedeno v Paříži v březnu 1875. Při premiéře však publikum šokovalo a způsobilo skandál porušením dobových konvencí. Je ironií osudu, že skladatel Bizet se za svého života uznání nedočkal. Přitom dnes je považován za autora jedné z nejpopulárnějších a nejčastěji uváděných oper vůbec. Habanera z prvního jednání nebo Toreadorova píseň z druhého jednání patří nejznámější operní árie.

V Metropolitní opeře se Carmen hrála poprvé v roce 1884 a od té doby se do repertoáru operního svatostánku pravidelně vrací. V nejnovějším zpracování režiséra Richarda Eyrea v hlavních rolích tentokrát excelují Clémentine Margaine jako Carmen a Roberto Alagna jako don José. Toreadorem Escamillem je pak Alexander Vinogradov, zatímco roli venkovské dívky Micaely obsadila Aleksandra Kurzak. 

The New York Times označily Eyreovu práci za “úchvatnou”. Nad výjimečnou produkcí se pozastavil i Wall Street Journal. “Režisér Eyre dokázal vygradovat příběh takovým způsobem, že v závěru jsme svědky jedné z nejvíce vzrušujících smrtí v opeře vůbec,” napsal například Time Out New York. “V podání Richarda Eyrea je Carmen velmi vzrušující podívanou, kdy samým zaujetím sedíte na kraji sedadla a nervozitou si koušete nehty,” dodal Time Out New York. 

Na Bizetovu Carmen v přímém přenosu se mohou těšit diváci více než dvou tisícovek kinosálů v 73 zemích světa včetně 25 kin v českých a moravských městech.

Zpět
Slavná Carmen se vrací mezi přímé přenosy z Metropolitní opery
Menu Nahoru