ROZHOVOR • 6. 10. 2016

Rozhovor se Szalboscem Hajdu

„Vycházím z toho, že jsem jen jedním z mnoha, a když mluvím o sobě, mluvím zároveň i o ostatních, protože naše problémy jsou si podobné.“

Je RODINNÉ ŠTĚSTÍ autobiografický film?
Je stejně autobiografický jako jakékoli jiné umělecké dílo. Necítím neukojitelnou touhu mluvit neustále jen o sobě, ale jsou to problémy, které znám nejlépe, a protože se mě nejvíce dotýkají, dokáži o nich mluvit nejvýstižněji. Vycházím z toho, že jsem jen jedním z mnoha, a když mluvím o sobě, mluvím zároveň i o ostatních, protože naše problémy jsou si podobné. Nemyslím si, že se naše zkušenosti se vztahy nebo s výchovou dětí příliš liší. Jsou to ty nejběžnější problémy každodenního života, jen je zrcadlíme uhlazeným způsobem. 

Jaká vaše zkušenost vás k tomuto filmu inspirovala?
Pravidelně jsem jezdíval do ciziny a také jsem tam chvilku žil i se svou rodinou. Snažíme se zjistit, co se nám líbí a nelíbí na Maďarsku. Když jsem mluvil s cizinci, kteří Maďarsko navštívili, na všechny udělala dojem krása Budapešti, ale také to, jak jsme k sobě hrubí. Ať už je to v tramvaji nebo na ulici, i ten nejbanálnější konflikt rychle přejde do hádky, kdy jeden druhého zastrašuje nebo ponižuje. A podobné je to i v rodinách. A tak začnete pátrat po příčinách: bylo to tak vždycky, nebo se to děje až v poslední době? Jsme také takoví, a pokud ano, proč? Jsme nespokojení, frustrovaní nebo zklamaní? Existuje samozřejmě spousta odpovědí a různých úhlů pohledu. 

Jak je to znázorněno ve filmu?
Ukazujeme to na jednoduché situaci: rodina se po roce stráveném v cizině vrací do Maďarska. Protože nemají kam jinam jít, ubytují je jejich příbuzní a musí tedy spolu existovat a vzájemně se tolerovat, protože sdílí společný prostor. Začali jsme tyto vztahy blíže zkoumat: tyto dvě rodiny o sobě navzájem mnohé vypovídají, nikdo z nich není se svým životem spokojený a nikoho samozřejmě nenapadne, aby si přiznal vlastní vinu. Vznikají tak komické a ironické situace, které známe snad z každé rodiny. 

Zdráháte se teď točit další filmy?
Rozhodně ne. Právě jsme dokončili RODINNÉ ŠTĚSTÍ a plánujeme další, ale nepoužíváme zaběhlé kanály. Navíc já dávám přednost prostým příběhům, jenže v tom se nutně neshoduji s těmi, kteří rozhodují o finančních zdrojích. Tento film zachycuje velmi jednoduchý každodenní příběh, proto nevěřím, že by scénář mohl vyhrát jakoukoli soutěž. Naopak, chtěl jsem ukázat tento drobný, nepatrný okamžik života, protože jsem přesvědčený, že může přerůst v něco většího, co každý rozpozná.

Zpět
Rozhovor se Szalboscem Hajdu
Menu Nahoru