ROZHOVOR • 14. 7. 2016

Režisér Matt Ross o filmu Tohle je náš svět

„Ben se vzdal všeho, aby vychovával děti po svém. Ale tím, že je naučil přežít ve svém světě, jim zároveň znemožnil, aby se naučily fungovat ve světě skutečném.“

Vyprávět příběh snímku Tohle je náš svět umožnilo Mattu Rossovi přemýšlet o tom, co by udělal na Benově místě. Tahle otázka je základem filmu, říká režisér. Ben se vzdal všeho, aby vychovával děti po svém. Ale tím, že je naučil přežít ve svém světě, jim zároveň znemožnil, aby se naučily fungovat ve světě skutečném. Tohle je náš svět je příběh muže, který hledá rovnováhu.

Doufám, že je film zábavný i smutný zároveň, inspiruje k zamyšlení nad vlastním životem a názory a hlavně, že je dojemný, shrnuje Ross. Panuje představa, že nezávislé „artové“ filmy poskytují intelektuální stravu. Stojí na silných postavách, je v nich méně klišé, jsou prokreslenější a intelektuálně podnětnější. Na druhé straně stojí idea, že hollywoodské filmy bývají spíše zjednodušené a svou energií a adrenalinem se podobají zábavě na úrovni pouťové horské dráhy. Pokud je toto vše, co dané žánry mohou divákovi nabídnout, jsou podle mého názoru pokleslé. Zlatým grálem – aspoň pro mě – je film, který dokáže být intelektuálně provokativní i emočně silný, zkrátka příjemný způsob jak strávit dvě hodiny. Doufám, že jsme vytvořili záživné putování, které pro vás bude rozptýlením, rozesměje vás i rozpláče a také vám přinese něco k zamyšlení.

Zpět
Režisér Matt Ross o filmu Tohle je náš svět
Menu Nahoru