PR • 2. 2. 2017

Pablo Larraín o filmu Jackie

„Líbí se mi představa, že o ní některé věci nikdy nebudeme vědět s jistotou. Nikdy nepoznáme její vůni nebo jiskru, kterou měla v očích v přítomnosti ostatních.“

Jedna kulka prostřelila prezidentovi krk, druhá, jejíž zásah byl smrtelný, mu roztříštila pravou stranu lebky... Jeho 34letá manželka, Jacqueline Kennedyová v tu chvíli seděla vedle něj. 
– zpráva Warrenovy komise

Vedle něj. Jaké to pro ni muselo být? Všichni známe příběh atentátu na Johna F. Kennedyho. Ale co když se zaměříme jen na ni? Jaké pro ni asi byly ty tři následující dny, když ji ochromil smutek, její děti byly otřesené a upíraly se na ni oči celého světa?

Jackie byla nekorunovanou královnou, která přišla o trůn i o manžela. Stylová, atraktivní, sofistikovaná. Byla jednou z nejfotografovanějších a nejsledovanějších žen 20. století, a přesto o ní víme velmi málo. Přísně si střežila soukromí, byla tajemná. Je asi nejméně známou ženou moderní doby.

Líbí se mi představa, že o ní některé věci nikdy nebudeme vědět s jistotou. Nikdy nepoznáme její vůni nebo jiskru, kterou měla v očích v přítomnosti ostatních. Můžeme jen pátrat. Poskládat film z nalezených střípků. Z úryvků vzpomínek. Míst. Myšlenek. Obrazů. Lidí. Prezident Kennedy zemřel mladý – výkon jeho úřadu byl náhle přerušen a hrozilo, že to málo z jeho úspěchů bude zapomenuto. I skrze závoj vlastního zármutku Jacqueline Kennedy nepochybovala – někdo musí dokončit jeho příběh. Jen během několika dní proměnila svého manžela z obyčejného muže v legendu. Vytvořila jeho image a upevnila jeho odkaz. A přitom se sama stala ikonou, kterou už navždy celý svět bude znát jen pod jejím křestním jménem jako… Jackie.

Zpět
Pablo Larraín o filmu Jackie
Menu Nahoru