22. 10. 2019

Nový videomagazín: Kinofil kinem posedlý

Samozvaný filmový expert, amatérský filmař, a tak trochu filmový vědec – takový je Ondřej Cihlář jako Kinofil. Režiséři Tomáš Klein a Ondřej Šálek vytvořili nový satiricko-poučný filmový magazín přibližující divákům aktuální filmové dění na plátně, před plátnem, ale i za ním a občas i vedle něj.

Filmový měsíčník o všem, co se dějě v dobrých kinech

Moderátor Ondřej Cihlář, známý z pražského divadla VOSTO5, na sebe jako Kinofil bere nelehký úkol: ukázat svět našich kin a distribuční společnosti Aerofilms všem moderním kinofilům.

Ale jak již první čísla za měsíce září a říjen napovídají – videomagazín Kinofil má ambice se stát nejčastěji nasazovaným pořadem v rámci pěti spřátelených kin: Aera, Bia OKO a Světozoru v Praze, Bia Central v Hradci Králové a Univerzitního kina Scala v Brně. “Nápad na vlastní pořad vznikl na začátku letošního roku a konkrétnější obrysy začal nabírat v červnu,” říká Anna Lísalová z distribuční společnosti Aerofilms, která projekt vzala pod svá produkční křídla a neúnavně každý měsíc shání prapodivné rekvizity a kompars z řad věrného publika.

Výběr Ondřeje Šálka a Tomáše Kleina jako tvůrčího dua a moderátora Ondřeje Cihláře je podle Anny trefou do černého. Všichni tři (a s Annou čtyři) mají podobný přístup k tvorbě a spojuje je smysl pro humor. Tříminutový díl natočí s maximální efektivitou, kterou ale těžko považovat za známku punku, výsledek je totiž bez diskuse profesionální, promyšlený a pouští tak do sálů našich kin dávku čerstvého vzduchu.

Těžko se tvůrčí temperament a humor svazuje kategoriemi, ale zatím to vypadá, že magazín bude vždy rozdělen do tří částí. První představuje film měsíce, další dvě jsou pak věnovány akcím v kině a pravidelným programovým cyklům. Zpracování je čistě imaginací tvůrců, kteří hledají to, co tato spřátelená kina spojuje a co je na nich jedinečné. Jednotlivé díly ladí na motiv filmu měsíce, díky tomu má být každý díl originální. „Ve výsledku je to spíš taková dadaistická hra, kdy máme dopředu jen pár daných situací a pak už jen improvizujeme a vymýšlíme legrace, které by se k tomu mohly vázat,“ říkají režiséři Ondřej a Tomáš.

Žánrově odkazujeme, k již dávno zesnulým kultovním měsíčníkům, které měly uhrančivý humor a nezaměnitelnou poetiku,“ svěřují se o svém uctívání zaniklých pořadů tvůrci nového pořadu. „Ambicí Kinofila je být samostatným pořadem, nikoli sloužit jako pouhé propagační video,“ komentuje ambice Kinofila ambiciózní Anna. Formát Kinofila umožňuje využití filmové řeči, nedoslovného vyprávění nebo humoru s přesahem. „Musíme být však natolik neotřelí, aby divákům nebylo ani na vteřinu líto, že to musí sledovat. Závazek je to obrovský, ale snad v tomto nelehkém úkolu obstojíme,“ uzavírají Šálek a Klein. A jestli vás napadlo, že by v nějakém dílu měl vystupovat Kamil Fila. Tak to už je prý taky napadlo.

Zveme vás proto k nám do kin. Vždyť Kinofil nemusí být jen Ondřej Cihlář. Kinofil je moderní pořad pro všechny dobré kinofily.

Filmový měsíčník Kinofil vznikl jako společný projekt distribuční společnosti Aerofilms a partnerských kin: Aera, Bia OKO a Světozoru v Praze, Bia Central v Hradci Králové a Univerzitního kina Scala v Brně.

Zpět
Nový videomagazín: Kinofil kinem posedlý
Menu Nahoru