ROZHOVOR • 26. 10. 2017

„Normálně netočím filmy o přírodě.“ Richard Dale o filmu Earth.

„Myslím, že filmy mají největší moc, když dokážete diváky ovlivnit, nejen když se na ně dívají, ale když jim vnuknete myšlenky a ty jim – v tom nejlepším případě – změní pohled na svět,“ říká Richard Dale, jeden z režisérů filmu Earth: Den na zázračné planetě.

Earth: Den na zázračné planetě

Zobrazit více

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Trailer

Přehrát

Normálně netočím filmy o přírodě a právě to mě na Earth: Den na zázračné planetě lákalo. Když jsem s filmařinou začínal, byl jsem hodně ovlivněný seriálem Davida Attenborougha Život na Zemi, který jsem viděl jako kluk a úplně změnil můj způsob uvažování. Myslím, že filmy mají největší moc, když dokážete diváky ovlivnit, nejen když se na ně dívají, ale když jim vnuknete myšlenky a ty jim – v tom nejlepším případě – změní pohled na svět.
Hodně mě lákalo, že budu moct na tak fantasticky natočeném materiálu pracovat, a ne ho jen divákům ukázat. Neříkáme pouze: ‚Tady je další zvíře a tady zase a tady další.‘ Věřil jsem, že bychom s tímto filmem mohli dokázat mnohem víc. Mohli jsme vám vlastně ukázat jakékoli zvíře právě proto, že jsou všechna výjimečná.
Pro mě i pro Petera bylo velmi důležité, že jsme nechtěli vytvořit jen 90minutovou verzi televizního programu. Není to pro televizní obrazovky, je to skutečný film. Samozřejmě že chcete lidem přinést nové informace, ale především je musíte zaujmout a pobavit. A co může být lepšího než vidět, jak se žije jinde? Kdybyste měl meziplanetární cestovní kancelář a chtěl turisty přesvědčit, na které planetě mají strávit prázdniny, ukázali byste jim přesně tohle. Přišlo nám jako výborný nápad, že byste si pomysleli: ‚To je ale hezké místo…jé, já tady vlastně jsem. To mám ale štěstí.‘

Zpět
„Normálně netočím filmy o přírodě.“ Richard Dale o filmu Earth.
Menu Nahoru