PR • 21. 5. 2020

Malá lež právě v kinech

Komedie Malá lež (v originále The Farewell) americko-čínské režisérky Lulu Wang vstoupila do českých kin. Snímek natočený podle skutečného příběhu, který se stal v režisérčině rodině, vypráví o mladé Newyorčance Billi a její svérázné čínské babičce Nai Nai.

Malá lež

Zobrazit více

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Trailer

Přehrát

Když je Nai Nai diagnostikována vážná nemoc, rozhodne se jí rodina zatajit pravdu a pod falešnou záminkou sezve široké příbuzenstvo na velkou rodinnou sešlost. Setkání, plné humorných chvil pramenících z kulturních a generačních rozdílů, je zakončeno vyvrcholením, který by bylo jen těžko uvěřitelné – pokud by se doopravdy nestalo.

Příběh podle skutečné lži

Skutečný příběh, na kterém je film Malá lež založen, se začal odehrávat v roce 2013, kdy se režisérka Lulu Wang dozvěděla, že její milované babičce byla diagnostikována vážná nemoc. Její šok byl znásoben zjištěním, že se rodina rozhodla babičce pravdu zatajit – a že od ní očekávají totéž. „Hlavou mi šlo spoustu věcí. Jak bude taková lež vlastně fungovat? Není snad pravda ve vztahu to nejdůležitější?”, říká režisérka. I tak ale Wang souhlasila, že bude předstírat spolu s ostatními a vydala se do Číny na velkou rodinnou sešlost. Humorné, dojemné i nečekané události, které následovaly, se staly základem pro režisérčin druhý celovečerní film. „Po celou dobu svého pobytu v Číně jsem měla víc otázek než odpovědí,“ vzpomíná Wang. „Ale zároveň jsem si uvědomila, že právě takové příběhy vyprávím ze všeho nejradši: příběhy, v nichž se mísí patos s absurditou. Ta situace měla parametry ztřeštěné komedie ze skutečného života, ale pod slupkou humoru dřímaly větší a hlubší otázky.“ 

Zlatý Glóbus pro Awkwafinu

Film Malá lež byl ve světové premiéře uveden na festivalu v Sundance, kde byl vřele přijat. Na serveru Rotten Tomatoes se pyšní hodnocením 98 %, což z něj činí jeden z nejlépe hodnocených filmů uplynulého roku. New York Post ve své recenzi hovoří o „univerzálním příběhu, který bude každé publikum milovat“, portál Vox nazval Malou lež „výborným, hluboce osobním filmem, který z Lulu Wang učinil jednu z nejvýraznějších mladých režisérek současnosti.“ Kromě upřímného stylu vyprávění a jisté režie kritici na filmu vyzdvihují i výkon herečky a rapperky Awkwafiny, která za své ztvárnění Billi získala Zlatý Glóbus, byť se jednalo o její vůbec první hlavní roli. „Hledala jsem někoho, kdo by v sobě měl potřebnou směsici lehkosti a dramatičnosti, a zároveň si uměl poradit s jazykovými výzvami, které role Billi přinášela,“ nechala se slyšet režisérka filmu. „Awkwafina jednoznačně působí jako Američanka, ale navíc umí i trochu mandarínsky. Je komická, a zároveň se umí naladit i na jemné emoce,“ dodává.

Zpět
Malá lež právě v kinech
Menu Nahoru