19. 5. 2022

Hvězda seriálu Hra o trůny Kit Harington se představí v novém zpracování Shakespearova Jindřicha V.

Nová adaptace často uváděné Shakespearovy historické hry Jindřich V., podle níž vznikly už tři filmy, se nebojí anglického národního hrdinu představit jako autokrata odcizeného od lidí, jímž vládne. Představení režiséra Maxe Webstera, které zkoumá současný nacionalismus a povahu dnešních vládců, dominuje velkorysá scéna i výkon hvězdného Kita Haringtona v titulní roli.

Jindřich V. • NT Live

Zobrazit více

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Trailer

Přehrát

Pětatřicetiletý britský herec se proslavil rolí čestného Jona Snowa v seriálu Hra o trůny. Jeho Jindřich V. je však velmi odlišný, to v červnu poznají diváci v Praze, Brně a Hradci Králové. Novinku uznávaného londýnského divadla Donmar Warehouse (v NT Live: Coriolanus, Nebezpečné známosti) promítnou česká kina ze záznamu s českými titulky 8. 6. (Kino Aero, Bio Central), 14. 6. (Kino Scala) a 21. 6. (Kino Světozor).

Jindřich jako charismatický populista

Tak jako většina Angličanů, i Kit Harington vnímal Jindřicha V. jako hrdinu a také jako svou vysněnou roli, ostatně s jedním z jeho monologů se dostal na studia herectví. Skutečný Jindřich V. Plantagenet byl anglickým králem jen devět let na začátku 15. století, svými vítězstvími v tzv. Stoleté válce, a především sjednocením Anglie a Francie pod jednoho panovníka se ale výrazně zapsal do dějin. Jeho image pak o dvě století později dál vylepšil William Shakespeare se svou hrou. Ta se však dá interpretovat různě a režisér Max Webster, jehož jevištní adaptace knihy Pí a jeho život letos vyhrála pět cen Olivier, se rozhodl pro kritičtější pojetí. „Jindřich se zdá jako naprosto cool postava, velmi silná a charismatická. Když se na něj ale podíváte znovu, dojde vám, že sice je silný a charismatický, ale taky jde o dost pochybného vůdce. Naše inscenace se proto ptá: Kdo Jindřich vlastně je a proč ho následujeme?“ uvedl Kit Harington v rozhovoru pro deník Guardian. Jeho král je i populistou. „Většinu toho, co dělá, dělá ze sobeckých důvodů, což podle mě platí i o jistých lídrech, které vládnou dnes. Jsou to služebníci své vlasti, nebo mají jen čistě politické ambice?“ ptá se Harington i celé moderní představení, které se v divadle Donmar hrálo letos od února do dubna.

★★★★

„Kit Harington v této nesmírně inteligentní verzi Shakespearovy válečné hry vzrušuje i mrazí. Pojetí divadla Donmar je VELKÉ. Opravdu velké. Toto je Jindřich V. jako na velkém plátně, ekvivalent luxusní minisérie. … Režisér Max Webster svůj svět buduje bezchybně a na úrovni a jeho inscenace je pečlivě vystavěná tak, aby byl její příběh co nejjasnější. Ke hře přistupuje ne jako k zábavnému komentáři o povaze války, ale jako k charakterové studii. … Výkon Kita Haringtona je skvělý a vývoj jeho Jindřicha je fascinující a jemný. Většina Jindřichů doroste k moci v pozitivním slovy smyslu. Haringtonův král směřuje k autokracii, ne k vznešenosti.“

Andrzej Lukowski, Time Out

Zpět
Hvězda seriálu Hra o trůny Kit Harington se představí v novém zpracování Shakespearova Jindřicha V.
Menu Nahoru