PR • 8. 1. 2019

Beautiful Boy úspěšně zahájil nový rok v českých kinech

Dojemný příběh o síle závislosti a ještě větší síle lásky se Stevem Carellem a Timothée Chalametem v životních rolích můžete právě teď vidět v kinech po celé ČR.

Přehrát trailer

Beautiful Boy

Zobrazit více

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Trailer

Přehrát

Beautiful Boy v prvním víkendovém uvedení vidělo přibližně 4000 diváků a dostal se tak do Top 20 návštěvnosti v českých kinech.

V ústředí filmu stojí osmnáctiletý Nic a jeho otec David. Nic má na první pohled vše – krásu, talent i milující rodinu. Přesto je v jeho životě trhlina, kterou vyplňuje drogami a Nic se ocitá ve svém mladém věku nad propastí. Kromě Nicova boje sleduje Beautiful Boy i jeho otce Davida a jeho snahu svého syna pochopit a pomoci mu. Díky kombinaci těchto dvou pohledů film skládá celistvý a upřímný obraz závislosti a jejích dopadů nejen na Nica, ale i jeho nejbližší. „Přišlo mi nesmírně lákavé ukázat to speciální pouto, které mezi Davidem a Nicem panovalo a které bylo ohroženo. Ještě jsem neviděl film, který by pojednával o zkušenosti celé rodiny, která těmito muky prochází. Je to těžké téma. Jeho temnota je ale vyvažována láskou k životu a jeho vzestupy mají skutečnou výšku,“ nechal se slyšet režisér filmu Felix van Groeningen.

Felix Van Groeningen a Timotheé Chalamet

Komentář režiséra

Když jsem v roce 2014 poprvé četl vzpomínky otce a syna Davida a Nica Sheffových, hluboce mě to dojalo. David a Nic ze svého osobního pohledu popsali svou zkušenost s tím, jaké to je procházet odvykačkou a recidivou, ale také okamžiky životního štěstí, nevinnosti a lásky. Na začátku mají pocit, že našli klíč k tomu, jak naložit s Nicovou závislostí, jak ji „vyřešit”. Nenašli, ale po cestě se toho hodně naučí. Postupně přicházejí okamžiky, které jsou zcela mimo jejich kontrolu, a na vlastní kůži zažívají, jak následky závislosti napadají každou buňku jejich životů. Už v minulosti jsem uvažoval, že bych udělal anglicky mluvený film, ale žádné téma ke mně nepromlouvalo tak jako příběh Sheffových. Rodinná dynamika, iluze kontroly, plynutí času – to všechno jsou témata, která mě přitahovala už v mých předešlých filmech. V některých jsem se zabýval i zneužíváním návykových látek a obnažené emoce příběhu Sheffových – a to, jakým způsobem o nich vyprávějí – mě dojaly. Jejich rodina věří v bezpodmínečnou lásku. Přesto se museli smířit s tím, že jednoduché odpovědi zkrátka neexistují a boj se závislostí je neskutečně iracionální. Svým způsobem jsem se bál začít pracovat na těch letech a dosahu jejich příběhu, ale bylo to příliš naléhavé a nutné. Když se mým partnerem stala společnost Plan B, cítil jsem povinnost obětovat roky svého života a tento příběh vyprávět. Nikdy by mě nenapadlo, že to bude tak úžasná cesta. V knihách Davida a Nica jsem zjistil, že moje rodina a já jsme o chování závislých sdíleli určité předsudky. Neuvědomovali jsme si, jak se k ní dá přistupovat, jak bychom mohli pomoci. Jejich příběh nás inspiroval k natočení filmu a doufáme, že alespoň trochu pomůže představit věc z pohledu toho množství lidí, kteří se závislostí bojují. Snad jednoduchým, upřímným a syrovým způsobem dokáže ukázat složitost této choroby. Když jsme film dokončili a já se vrátil do Belgie, stal jsem se poprvé otcem syna. Milovat někoho tak moc je úžasný pocit. Doufám, že tento film pomůže lidem prožít a pochopit různé úhly pohledu a možná otevře jejich srdce a mysl, jako se to stalo, když jsem se s příběhem Sheffových seznámil já.

 

Steve Carell a Felix Van Groeningen

Ze zahraničních ohlasů

★★★★★

„Chalamet míří ke hvězdám. Běžte na Beautiful Boy, ať můžete říci, že jste byli u toho.“ – TimeOut

„Upřímný a osobní film o závislosti a lásce mezi otcem a synem.“ – Screen Daily

„Skutečný příběh dává filmu neskutečnou sílu.“ - Rolling Stone

„Beautiful Boy je pravdivý film. Proto je chvílemi těžké ho přijmout a naprosto nemožné ho zapomenout.“ – Rolling Stone

„Carell a Chalamet jsou vynikající.“ – Variety 

„Vše, co nám film ukazuje o závislosti, je naprosto autentické.“ – Variety 

„Neuvěřitelně silné herecké výkony.“ – Indiewire 

„Krásné vypodobnění spletitého vztahu mezi synem a otcem.“ – Vox