PR • 29. 5. 2019

Do kin vstupuje snímek o madridském Pradu, slavné muzeum slaví 200 let

První filmová cesta prostory a příběhy jednoho z nejnavštěvovanějších muzeí na světě. Právě o tom pojednává dokument Prado – sbírka plná divů, který vstupuje do českých kin už v červnu 2019. Snímek přibližuje nejen 200 let dlouhou existenci slavného muzea v Madridu, ale prostřednictvím sbírek výtvarného umění i celá staletí historie španělského národa.

Prado – sbírka plná divů

Zobrazit více

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Trailer

Přehrát

Celým názvem Museo Nacional del Prado otevřelo své brány prvním návštěvníkům 19. listopadu 1819. V posledních letech jeho obrovská kolekce umění přiláká na tři miliony lidí ročně. Muzeu patří jedna z nejlepších sbírek evropského umění od dvanáctého po devatenácté století na světě, jejímž základem je dřívější španělská královská sbírka. V muzeu se tak nacházejí díla Velázqueze, Goyi, El Greca, Murilla, Ribery, ale také Bosche, Tiziana nebo Rubense. Historií muzea i španělské kultury jako takové provází britský herec a držitel Oscara Jeremy Irons (Zvrat štěstěny, Lolita, Příliš dokonalá podoba aj.). 

„Obrazy v Pradu odrážejí jedinečnou epochu, která dala vzniknout jednomu z nejdůležitějších muzeí na světě. Sbírky jsou sestavované víc srdcem než hlavou.“ - Jeremy Irons

Snímek Prado – sbírka plná divů je posledním dokumentem z letošní jarní série snímků ze světa výtvarného umění, kterou společnost Aerofilms uvádí jako Umění v kině. Kromě snímku Prado se v kinech objevil také příběh Clauda Moneta pod názvem Monetovy lekníny – magie vody a světla. Poslední z trojice „jarních“ dokumentů pak příbližil příběh dvou géniů a současně rebelů Gustava Klimta a Egona Schieleho ve snímku Klimt & Schiele – Erós a Psyché.  

 

Prado - sbírka plná divů

Itálie, 2019 • 90 min • režie: Valeria Parisi

filmem provází: Jeremy Irons

Kdyby tak muzea mohla vyprávět! Nový dokument o slavném španělském Museo del Prado má přesně tento cíl. Slavná budova v Madridu slaví 200 let existence a ve výpravném snímku přibližuje svůj příběh. Putování španělskou metropolí odhaluje nejen to nejlepší z obřích muzejních sbírek, ale i šest století španělského národa. Dějiny vyprávěné uměním, přes osm tisíc muzejních exponátů včetně děl od géniů jako Goya, El Greco, Velázquez nebo Rubens, Tizian či Bosch, přesně to je nový dokument Prado – sbírka plná divů.

Zpět
Do kin vstupuje snímek o madridském Pradu, slavné muzeum slaví 200 let
Menu Nahoru