PR • 20. 11. 2017

Děsivá, sexy a cool. Do kin míří Thelma. (1)

Filmový lék na předvánoční sentiment nabídne divákům v českých kinech severský thriller Thelma. Snímek o mladé studentce, která navzdory rigidní výchově svých rodičů objevuje svou samostatnost, sexualitu i děsivou vnitřní sílu, vstoupí do kin 14. prosince. Thelma byla s úspěchem uvedena v mezinárodní premiéře na festivalu v Torontu, odkud si odnesla nadšené ohlasy diváků i kritiků.

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Trailer

Přehrát

Deník Guardian ji označil za „děsivou, sexy a cool“, portál Indiewire hovoří o „zlověstném, znepokojivém a až podivně silném thrilleru, který diváka pohltí a nepustí ještě několik dní po závěrečných titulcích.“ Čtvrtý celovečerní film režiséra Joachima Triera bude norským kandidátem na Oscara za nejlepší zahraniční film, jedná se zároveň o první Trierův snímek, který bude uveden v české distribuci.

Výjimečný herecký výkon Eili Harboe

Thelma je mladá dívka, která právě nastoupila na vysokou školu v Oslu. Její rodiče se až obsesivně snaží kontrolovat každý její krok, přesto se Thelma noří do víru studentského života a opatrně se seznamuje se spolužáky. Když se však zamiluje do krásné a vřelé Anji, objevuje v sobě děsivou sílu, která jí umožňuje naplňovat její nejtemnější touhy. Role Thelmy se zhostila mladá norská herečka Eili Harboe. „Když jsme potkali Eili, bylo jasné, že má výjimečný talent. Mix její vyspělosti a nevinnosti, který umí předvést, dokázal postihnout celý vývoj její postavy od mladé dospělosti po plnou zralost. V tomto filmu musí hlavní postava procházet velmi specifickými a strašidelnými scénami, někdy plnými úzkosti a hrůzy. To, jak se každý den znovu a znovu vystavovala těmto pocitům, vyžadovalo velkou statečnost. Ještě nikdy jsem neviděl, že by herec šel při ztvárnění své postavy tak daleko,“ dodává k výkonu Harboe režisér filmu Joachim Trier.

Od realismu do světa napětí, snů a nadpřirozena

Thelma je Trierovým čtvrtým celovečerním filmem. Čtyřiatřicetiletý režisér slavil mezinárodní úspěch již se svým debutem Repríza (Reprise, 2006), který získal cenu za režii na MFF Karlovy Vary a na MFF v Torontu vynesl Trierovi ocenění pro objev roku. Následoval příběh bývalého narkomana, který se snaží začlenit do společnosti Oslo, 31. august (2011) a Trierův anglicky mluvený debut s Isabelle Huppert a Jessem Eisenbergem Hlasitější než bomby (Louder Than Bombs, 2015), uvedený v hlavní soutěži festivalu v Cannes. Thelma pro Triera představovala nový druh výzvy – jeho předchozí snímky byly realistickými dramaty, Thelma je ale žánrový film, jedná se o thriller se snovými, až nadpřirozenými prvky. „Stejně jako u svých předchozích filmů jsem použil styl vyprávěný postavený na hlavní postavě. Thelmu jsem ale vizuálně povýšil do světa, kde je mnohem větší prostor pro představivost,“ dodává Trier. 

Čtvrtá spolupráce tvůřčího dua Trier & Vogt

Trier se při psaní scénáře k Thelmě opět spojil s dalším norským filmařským talentem, Eskilem Vogtem. Oba tvůrci oceňují, že jim snímek díky svým snovým a nadpřirozeným prvkům dal možnost vyzkoušet nový styl natáčení. „Jsme cinefilové, milujeme snad všechny filmové žánry. Po třech velmi naturalistických filmech bylo osvobozující hrát si s thrillerovými až hororovými prvky a obrazy ze snového a nadpřirozeného světa,” komentuje Trier. „V našich filmech jsme vždy pracovali se silnými obrazy, ale pokaždé se jednalo se o filmy o niterných pocitech, vztazích nebo existenciálních krizích. U Thelmy jsme mohli zajít mnohem dál – natáčeli jsme snové scény, měli jsme nádherné lokace, hodně jsme pracovali s hudbou. Mohli jsme naplno rovinout naši lásku k thrillerům s prvky nadpřirozena,“ dodává Vogt, který si kromě psaní scénářů k Trierovým filmům zvládl vyzkoušet i roli režiséra – v roce 2014 slavil úspěch se svým režijním debutem Slepá. Dráždivá sonda do vnitřního světa slepé ženy vyhrála na festivalu v Sundance cenu za nejlepší scénář a byla uvedena i v českých kinech.

Zpět
Děsivá, sexy a cool. Do kin míří Thelma. (1)
Menu Nahoru