27. 2. 2023

Brendan Fraser v životní roli ve filmu Velryba útočí na herecké ceny i česká kina

Miláček publika, hollywoodský herec Brendan Fraser se vrací v hereckém comebacku desetiletí díky filmu Velryba

Od své zářijové premiéry na filmovém festivalu v Benátkách sbírá novinka Darrena Aronofského Velryba s excelujícím Brendanem Fraserem nadšené ohlasy a její hlavní hrdina spoustu hereckých cen. Pro hollywoodského miláčka, kterého si diváci pamatují jako dobrodruha Ricka O’Connella ze série Mumie či Krále džungle, se jedná o obrovský úspěch. Jeho první hlavní role po více než deseti letech sbírá nadšené kritiky, server BBC dokonce označil zimní sezónu za dobu „brenesance“. Hluboce lidský příběh věčně pozitivního, přesto však osamělého, 270kg učitele Charlieho, jež znovu hledá lásku ke své dceři i sobě samému, je jedním z horkých kandidátů na oscarová ocenění. Těžkotonážní návrat, který emocionálně otřese celým sálem, bude k vidění díky distribuční společnosti Aerofilms v kinech od 23. února.

Comeback desetiletí

V devadesátých letech byl Brendan Fraser jedním z nejobsazovanějších herců v Hollywoodu, kvůli zdravotním problémům byl však nucen se stáhnout do ústraní. Ani pro Darrena Aronofského nebyl první volbou. „Uvažoval jsem o všech - filmových hvězdách, neznámých hercích, nehercích - ale nikdo mi nedával smysl,“ vzpomíná. „Potřeboval jsem někoho, komu byste uvěřili, že je Charlie, ale kdo má neuvěřitelnou hloubku. A pak jsem náhodně zahlédl Brendana v upoutávce na film Svět drog a rozsvítilo se mi, to musí být on!“ popisuje americký režisér, jak jej nakonec svedla s Fraserem dohromady náhoda a dodává, že si lépe ani vybrat nemohl.

 

I samotného Frasera nejdříve nabídka trochu překvapila. „Byl jsem za tu šanci vděčný. Dal jsem do role Charlieho vše, co jsem měl. Nic jsem nezadržoval, jsem to celý já,“ říká čtyřiapadesátiletý herec o roli muže, který vidí v ostatních vždy jen to dobré, téměř se slzami v očích. „Byla to pro mne neskutečně intenzivní a osobní cesta a já z ní vyšel na druhé straně proměněný,“ popisuje svůj transcendentální zážitek z filmového placu.

 

Z prken na plátno

Scénář má na svědomí filmový debutant Samuel D. Hunter, který pro filmové plátno adaptoval vlastní divadelní hru. „Rozbolelo mě u jejího sledování srdce, rozesmál jsem se a cítil jsem se inspirován odvahou a milostí, kterou v sobě jednotlivé postavy nacházejí,“ popisuje Aronofsky svůj nadšený zážitek z Broadwaye. Již na cestě domů věděl, že chce Hunterův text adaptovat do filmu. „Díky síle emocí nás takový příběh dokáže postavit do role člověka, o kterém bychom jinak ani nepřemýšleli, a připomenout nám, že veškerý příslib lásky a vykoupení je v každé lidské existenci,“ dodává k otázce, proč pro něj byl film natolik osobním projektem.

Zpět
Brendan Fraser v životní roli ve filmu Velryba útočí na herecké ceny i česká kina
Menu Nahoru