V KINECH

Díra

Itálie, rok 1961. Skupina jeskyňářů z bohatého severu přijíždí do vesnice kousek od Neapole, aby se nepozorovaně vydala prozkoumat jeden z nejhlubších jeskynních systémů v celé Evropě. Výjimečná alegorie o odvěkém boji člověka s přírodou, která si z filmového festivalu v Benátkách odnesla Zvláštní ocenění poroty.

Přehrát trailer

PREMIÉRA

14. 7. 2022

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Itálie, 2021 • 93 minut • režie: Michelangelo Frammartino • italská verze, české titulky • přístupný • premiéra: 14. 7. 2022 • konec monopolu: 30. 11. 2028

Píše se rok 1961. Zatímco sever Itálie je v průmyslovém rozpuku, jih zůstává stále opuštěným venkovem. Skupina jeskyňářů z bohatého severu přijíždí do vesnice kousek od Neapole, aby se nepozorovaně vydala prozkoumat jeden z nejhlubších jeskynních systémů v celé Evropě. Výprava vybavená nejnovějšími technickými vymoženostmi, která se rozhodla svést odvěký boj člověka s přírodou, však zraku okolní krajiny a místních obyvatel může uniknout jen těžko. Film Michelangela Frammartina je meditativním zážitkem, v kterém z hlubin tajemné propasti vyvstávají mementa minulosti a čas plyne v poklidném tempu zelených kalábrijských plání. Z filmového festivalu v Benátkách si snímek odnesl Zvláštní ocenění poroty.

Proč tento film: 
"V roce 1961 vleze skupina speleologů do díry a propadne se na samé dno italského poloostrova do hloubky 700 metrů. Objeví zde druhou největší jeskyni na světě zvanou Bifurto. V roce 2022 se se stejnojmenným filmem Díra Michelangela Frammartina propadám do hlubin této tajemné propasti také já a prožívám něco ohromujícího. Prostupující tma a ticho ve filmu je až fyzické. V jeskyni nevíte, kam sestupujete, není tam žádný vrchol, kterého lze dosáhnout. Když dojdete nakonec, je to vlastně prohra. Díru musí každý vidět v kině, ve tmě sálu společně s ostatními, jedině tak bude zážitek z objevování neznámého nejsilnější."
Kristina Charvátová, Aerofilms

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Zpět
Díra
Menu Nahoru