ARCHIV

Amerika

Bára a Honza se vydávají na vandr do tradičních míst trampů, starých bezmála sto let. Film sleduje jejich cestu do země svobody, kde kulisou je jen les, oheň a širé nebe.

PREMIÉRA

22. 10. 2015

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Amerika • ČR • 2015 • 70 min.

Režie: Jan Foukal

česká verze • přístupný

DCP, DVD, MP4 1:1,85Dolby Digital 5.1

Premiéra: 22. října 2015 • Konec monopolu: 22. října 2017

Bára je dcerou kanadských imigrantů a do Čech přijela, aby poznala zemi svých rodičů. Honza je z Prahy, zpívá a hraje na kytaru. Vždy toužil odjet do New Yorku a být tak trochu Bob Dylan. Bára a Honza se vydávají na vandr do tradičních míst trampů, starých bezmála sto let. Film sleduje jejich cestu do země svobody, kde kulisou je jen les, oheň a širé nebe. Sami na sobě zakoušejí únik do imaginární Ameriky, s každým dalším setkáním či zážitkem se jejich cesta proměňuje v univerzální příběh přátelství, hudby a snů o svobodě.

Pořád na nás útočí filmy, které po nás divácích něco chtějí a svým způsobem nás tlačí do kouta: teď se směj! teď buď smutný! teď se boj! Když jsem se díval na Ameriku, najednou jsem měl takový úlevný pocit, že s tím filmem prostě jen tak na pohodu můžu strávit příjemných chvil nebo dní v lese. A když se mi nechce ani smát, ani křičet, nikomu to nevadí. Říká se, že dobrého kamaráda poznáš tak, že s ním můžeš mlčet, aniž by to bylo nepříjemné. Je to vzácný úkaz takový nenucený film. Balzám. A taky musím říct, že jsem už dlouho v českém filmu neviděl tak dobře fungující chemii holka-kluk...
Ivo Andrle, Aerofilms

Biografie tvůrců a protagonistů

JAN FOUKAL režisér

Jan Foukal vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU a své stu- dium zakončil v roce 2009 absolventským filmem Poslední před- náška Egona Bondyho. Je externím členem Divadla Vosto5. Pod pseudonymem Johannes Benz představil v roce 2013 audiovizu- ální road movie inspirovanou Waltem Whitmanem Songs of the Open Road. O rok později vydal ve spolupráci se Supraphonem debutovou desku One Way Road. Je spoluzakladatelem labelu Tranzistor (Wabi a Ďáblovo stádo, Justin Lavash). Je iniciátorem aktivity KINO OTEVŘENO, která se od roku 2009 zabývá rekulti- vací zavřených kin v Čechách.

Ke stažení

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Zpět
Amerika
Menu Nahoru