ARCHIV

Zázraky

Film Zázraky vypráví příběh dvanáctileté Gelsominy, která žije s rodiči a třemi mladšími sestrami na opuštěném statku kdesi v Umbrii na italském venkově. Zčásti autobiografický poetický snímek o rozpadajícím se ideálním světě místy osciluje na hranici mezi realitou a snem.

PREMIÉRA

14. 8. 2014

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

ZázrakyItálie • 2014 • 110 min.

Režie: Alice Rohrwacher

italská verze • české titulky • přístupný od 12 let

Digital Cinema Package • 1,85 : 1 • Dolby Surround

Premiéra: 14. srpna 2014 • Konec monopolu: 26. května 2022

Film Zázraky, oceněný na festivalu v Cannes 2014 druhým nejvyšším vyznamenáním Velkou cenou poroty, vypráví příběh dvanáctileté Gelsominy, která žije s rodiči a třemi mladšími sestrami na opuštěném statku kdesi v Umbrii na italském venkově. Otec drží rodinu stranou nástrah moderního světa a striktně prosazuje život v souladu s přírodou. Chov včel a výroba přírodního medu jsou pro rodinu jediným zdrojem obživy a točí se kolem nich veškerý život na statku. Pevné rodinné vazby podřízené praktickým činnostem jsou však narušeny natáčením televizní reality show „Zázraky venkova“, které poblázní celý kraj. Jistoty idealistického a poněkud despotického otce jsou zviklány poznáním, že milovaná dospívající dcerka se možná vydá jinými cestami, než jaké volil pro sebe a své nejbližší. Zčásti autobiografický poetický snímek režisérky Alice Rohrwacherové o rozpadajícím se ideálním světě místy osciluje na hranici mezi realitou a snem. Okouzlil nejen publikum v Cannes, ale také na festivalu v Karlových Varech.

Italský film, o kterém moji přátelé festivaloví matadoři ještě před Cannes tvrdili, že získá hlavní cenu, protože je dobrý a protože tomu nahrává složení poroty. To jsou samozřejmě povídačky, které mě nechávají chladným, ale pro jistotu jsem se na Zázraky běžel podívat. A byl jsem zrovna hodně unavený, takže po prvních pár záběrech jsem měl vážnou obavu, zda vydržím celý film v bdělém stavu. Jenomže potom se něco zlomilo. Stal se zázrak a tento naprosto nevnucující se film se mnou začal intenzivně komunikovat a prožili jsme spolu krásné dvě hodinky. Dodnes nevím, čím to je, ale jsem si jistý, že v tom probuzení hrály určitou roli i záběry útočící na všechny mé smysly – padající roj včel, nabírání velkého množství vylitého medu do rukou a další obrazy, kterých jsem se téměř mohl dotýkat, přičichnout k nim nebo ochutnat. K nákupu bylo nakročeno ještě dříve, než se o pár dní později rozkřiklo, že se po zhlédnutí filmu dojetím rozplakal člen poroty v Cannes Nicolas Winding Refn.
Ivo Andrle, Aerofilms

Ke stažení

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Podpořeno programem EU Kreativní Evropa

Zpět
Zázraky
Menu Nahoru