Umění v kině

Umění v kině – podzim 2022

Divácky populární cyklus Umění v kině uvádí další dramata z výtvarného světa. Na podzim 2022 nás čeká dokument o norském expresionistovi Edvardu Munchovi nazvaný Munch – láska, duchové a upíří ženy, který vstupuje do kin 7. listopadu. Od prosince se v kinech bude promítat snímek zaměřený na Tiziana, benátského renesančního malíře.

CO A KDY HRAJEME

Jít na program

VÝTVARNÝ MAGAZÍN

Počíst si

PRO KINAŘE

Získat informace

Munch – láska duchové a upíří ženy

Filmem provází: Ingrid Bolsø Berdal 

Na světě není malíře, který by byl tak slavný a současně tak málo známý jako Edvard Munch. Jestliže se jeho expresionistický Výkřik stal ikonickým symbolem naší soudobé úzkosti, zbytek jeho tvorby se utopil v propadlišti času – fyzikální veličině, která Muncha v jeho experimentální tvorbě tolik fascinovala. Nyní však v Oslu, kterému se kdysi říkalo Kristiania, nastává zlom v našem poznání tohoto fascinujícího umělce: nové Munchovo muzeum, otevřené v říjnu 2021. Velkolepý mrakodrap na fjordu norského hlavního města je navržený tak, aby obsáhl obrovské dědictví, které umělec svému městu zanechal: 28 000 uměleckých děl včetně obrazů, grafik, kreseb, zápisníků, skic, fotografií i jeho experimentů s filmem. Toto mimořádné dědictví nám skýtá výjimečný vhled do mysli, vášní a umělecké tvorby tohoto génia ze severu.

Dokumentární snímek Munch – láska, duchové a upíří ženy vrhá nové světlo na Edvarda Muncha, hluboce tajemného, fascinujícího muže, průkopníka a mistra pro všechny, kteří přišli po něm. Současně je vizuální výpravou po Norsku a cestou po stopách kořenů Munchovy umělecké identity. Přibližuje divákům muže, který se při svém studiu lidské duše pokusil přeložit emoce a svou představu času na papír a plátno. "Nemaluji to, co vidím, ale to, co jsem viděl."

Nejen originální filmové plakáty

Největší prodejce filmových plakátů v ČR s databází více než 6 000 autorských výtvarných plakátů. A to není všechno. Terryho ponožky nabízejí také DVD a kvalitní filmovou literaturu. To by bylo, abyste si nevybrali.

Jdu se podívat

Partneři

Děkujeme všem partnerům za laskovou podporu. Společně děláme svět kulturnějším.

Art + Antiques • Artalk.cz • Heroine • Echo24 • Elle • Elpida • Radiotéka.cz • Stavitelé-katedrál.cz • Lingua Nostra

Zpět
Umění v kině – podzim 2022
Menu Nahoru