V KINECH

Proti přírodě

Martin vyráží sám na víkendový výšlap do hor a my slyšíme jeho necenzurované myšlenky: brutálně upřímné postřehy o něm samotném i lidech v jeho okolí. Proti přírodě je upřímný a humorný portrét muže, který se touží vymanit ze zajetých kolejí.

Přehrát trailer

PREMIÉRA

19. 2. 2015

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Proti příroděNorsko2014 • 80 min.

Režie: Ole Giæver

norská verze • české titulky • přístupný od 12 let

Digital Cinema Package • 1,85 : 1 • Dolby Surround

Premiéra: 19. února 2015 • Konec monopolu: 19. února 2025

 

Film Proti přírodě je cestou do drsné norské krajiny a do hlavy třicátníka Martina, mladého otce a manžela. Martin vyráží sám na víkendový výšlap do hor a my slyšíme jeho necenzurované myšlenky: nekompromisně upřímné postřehy o jeho spořádaném maloměstském životě, o něm samotném i o lidech v jeho okolí. Jeho názory a fantazie sahají od prostých dětinskostí až k hlubším dilematům lidského života. Proti přírodě je přímočarý a humorný portrét muže, který se touží vymanit ze zajetých kolejí.

Na častější výskyt podivných situací a postav jsme si u skandinávských filmů zvykli. Proto nás nepřekvapilo, když jsme na plakátu filmu "Proti přírodě" uviděli pána od pasu dolů nahého, který kamsi utíká horskou krajinou. Nepřekvapilo nás ani, když jsme pak v kině zjistili, že se jedná o velmi upřímný film, který říká nahlas to, co si většinou říkáme jen sami pro sebe, anebo raději vůbec. A že přitom nešetří suchým humorem. Trošku nás udivilo, že hlavní roli (toho pána z plakátu) hraje samotný režisér, jeho manželku hraje jeho manželka a jeho dítě hraje jeho dítě. Jediné, co nás nakonec překvapilo, bylo, že na následnou "děkovačku" a debatu s diváky se autor dostavil celý oblečený, a to i se svou ženou, která jej evidentně ani po přečtení tohoto nepříliš lichotivého scénáře nezavrhla. Zkrátka - film se nám velmi líbil, a tak jsme se rozhodli tento urostlý norský zadek přivézt i do Čech.
Ivo Andrle, Aerofilms

Biografie tvůrců a protagonistů

OLE GIÆVER režisér, scénárista a herec

Studoval nejdříve na Nordlandské umělecké a filmové škole a poté na Umělecké akademii Konstfack ve Stockholmu, kterou absolvoval v roce 2005. Mezi lety 2002 a 2007 natočil s režisérskou kolegyní Marte Voldovou 260 krátkých filmů v rámci projektu nazvaného Play. V roce 2007 napsal a zrežíroval cenami ověnčený krátký film TOMMY. TOMMY byl nominován mimo jiné na cenu za nejlepší krátký film v rámci Evropských filmových cen. V roce 2008 Ole natočil 45minutový film SOMMERHUSET (Chata), který byl nominován na norskou Národní filmovou cenu za nejlepší scénář. V roce 2011 vznikl jeho celovečerní debut HORA (Fjellet). Druhý film PROTI PŘÍRODĚ (Mot naturen) měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu 2014, představí se také v rámci sekce Panorama festivalu Berlinale 2015.

Chtěl jsem natočit film, v němž se střídá pohled do nitra člověka, otevírající přístup k jeho nejniternějším myšlenkám, snům a představám, s jeho vnějším pozorováním – ovšem aniž by onen člověk věděl, že je pozorován. Mou vizí bylo dostat se ve filmu blíže k jádru člověka, k samotné podstatě toho, co je důvěrně známé a univerzální všem lidským bytostem.

Ke stažení

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Podpořeno programem EU Kreativní Evropa

Zpět
Proti přírodě
Menu Nahoru