V KINECH

Paterson

Paterson je řidič autobusu, který se ve volných chvílích věnuje psaní poezie. Den po dni sledujeme jeden týden jeho spokojeného života s manželkou Laurou, která je jeho přesným protikladem. Překvapivě vtipnou zenovou básní o obyčejném životě se Jim Jarmusch tematicky vrací ke svým klasickým filmům 90. let.

Přehrát trailer

PREMIÉRA

5. 1. 2017

V kinech

Hrají 2 kina

Zobrazit program

USA, 2016 • 118 min • režie: Jim Jarmusch • anglická verze, české titulky • přístupný od 12 let • DCP 1:1,85 • premiéra: 5. ledna 2017 • konec monopolu: 21. února 2026

Paterson (Adam Driver) je řidič autobusu ve stejnojmenném městečku Paterson. Každý Patersonův den je zdánlivě stejný jako ten předešlý: projíždí trasou své linky, pozoruje město ubíhající před čelním sklem a poslouchá úryvky konverzací. Píše básně do notýsku, jde na procházku se psem, zastaví se v baru vždy jen na jedno pivo a přichází domů za svou ženou Laurou (Golshifteh Farahani). Život Laury je pravým opakem – vše v něm se neustále mění a každý den přináší nové sny a nápady. Paterson a Laura se vzájemně milují a podporují: on jí pomáhá realizovat nejnovější plány, ona obdivuje jeho básnické nadání. Film je příběhem vítězství a porážek všedního dne a krásy, která se skrývá i v těch nejmenších detailech.

„V pátek 12. února 2016 kolem 14 hodiny vstupuji do (už nevím jaké číslo) apartmánu v hotelu (už si nepamatuju jméno) na berlínském Postupimském náměstí. Fasuji sto stránek potištěných papírů, jsem usazen do křesla v ložnici, dostanu vodu a začtu se. Scénář příštího filmu Jima Jarmusche s názvem Paterson nesmí opustit tento pokoj a každý distributor, který má zájem se s ním seznámit, musí tak učinit osobně přímo zde. Po dvou a půl hodinách čtení se mi přehrál v hlavě film. Takový, jaký bych v dnešní době strašně rád viděl (a distribuoval). Mírumilovný, zklidněný, nadějeplný. Víra, že Jim Jarmusch dokáže takovou věc zrealizovat, je neochvějná. Přemýšlím, jestli herec Adam Driver je ten správný typ. 
Mezi 13. únorem a 2. březnem probíhá série negociačních e-mailů, na jejichž konci panuje shoda, a Aerofilms poprvé vlastní práva na film Jima Jarmusche. Když jsme potom film uviděli, ohromil nás. Jarmusch je zpět ve své nejlepší formě krále amerického nezávislého filmu. Bylo to tak mocné, že jsme se rozhodli připomenout si jeho starší filmy, takže v kinech, v televizi, na internetu, na DVD se kolem uvedení filmu Paterson v kinech vypukne celá Jarmuschova sezóna.“
Ivo Andrle, Aerofilms

Biografie tvůrců a protagonistů

JIM JARMUSCH režisér a scénárista

Jim Jarmusch, rodák z Ohia, pomáhal utvářet moderní podobu amerického nezávislého filmu. Originalitou svých snímků, které natáčí již více než třicet let, však toto teritorium dalece přesahuje. Na svých filmech se režisér, pro něhož je obrazem lidské existence cesta, vyprávěcím principem dialog a klíčovým tématem kulturní rozdíly, podílí jako scenárista a někdy také jako střihač, producent či kameraman. Velký důraz klade Jarmusch také na hudební stránku svých filmů, kterou mu pomáhají vytvářet významné muzikantské individuality. Filmem Paterson se Jim Jarmusch vrací do formy, v jaké si ho pamatujeme z devadesátých let, a která mu vynesla pozici jednoho z nejvýraznějších a nejuznávanějších autorských tvůrců současného filmu.

Ke stažení

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Zpět
Paterson
Menu Nahoru