ARCHIV

Labutí jezero • ROH (1)

Labutí jezero je dokonalou symbiózou choreografie a hudby. Anthony Dowell se při současné produkci vrátil k autentické verzi vytvořené velkým Mariem Petipou a Lvem Ivanovem roku 1895.

PREMIÉRA

17. 3. 2015

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

ZNĚNÍ

Baletní inscenace

Velká Británie  2015 • 180 minut včetně dvou přestávek
Hudba: Petr Iljič Čajkovskij
Dirigent: Boris Gruzin
Choreografie: Marius Petipa a Lev Ivanov
Současná choreografie: Frederic Ashton a David Bintley
Režie: Anthony Dowell
Výprava: Yolanda Sonnabend
Obsazení: Natalia Osipova (Odette/Odile), Matthew Golding (Prince Siegfried), corps de ballet

Premiéra: 17. března 2015

Labutí jezero, určitě nejslavnější z romantických baletů, je podmanivý příběh o krasavici proměněné v labuť, dojemný hold moci lásky. Labutí jezero je dokonalou symbiózou choreografie a hudby a přestože se Čajkovskij sám jeho jednoznačného úspěchu nedočkal, platí dnes jeho první baletní partitura za synonymum baletu jako takového, inspirovala generace tanečníků a pronikla do všech kultur. Pro Královský balet znamenalo Labutí jezero už od jeho nejranějších počátků, ještě jako Vic-Wells Ballet, jedno z kmenových děl. Anthony Dowell se při současné produkci vrátil k autentické verzi vytvořené velkým Mariem Petipou a Lvem Ivanovem roku 1895 pro Mariinské divadlo. Scéna Yolandy Sonnabend, inspirovaná podobou ruského carského dvora z doby vzniku díla, je vytvořena s historickou přesností a uplatněním fantazie. Scény u dvora v 1. a 3. dějství vyvolávají ponuře okouzlující atmosféru opulentního stylu ruského zlatníka Carla Fabergého, zatímco slavná tzv. „bílá“ jednání se odehrávají v mlze plné stínů a měsíčního světla.

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Zpět
Labutí jezero • ROH (1)
Menu Nahoru