ARCHIV

Evangelium podle Brabence

Pásmo nezávazného filozofování, sebeironických vtipů i poznámek o životě ptáků a přírodě jako takové, snímané ruční kamerou a prokládané poetickými vsuvkami. To je dokumentární film Miroslava Janka, který vznikl jako filmové pokračování knihy rozhovorů Renaty Kalenské se členem Plastic People Vratislavem Brabencem.

PREMIÉRA

9. 7. 2015

V kinech

Nehraje se

Zobrazit program

Evangelium podle BrabenceČeská republika • 2014 • 90 min.

Režie: Miroslav Janek

česká verze • přístupný od 12 let

Digital Cinema Package • 1,85 : 1 • Dolby Surround

Premiéra: 9. července 2015 • Konec monopolu: 31. prosince 2016

Kniha rozhovorů novinářky Renaty Kalenské se členem Plastic People Vratislavem Brabencem zachycovala nejen vzpomínky na undergroundovou éru, ale také autorčiny zážitky s touto svéráznou osobností. Na nich staví filmové pokračování této publikace, které zachycuje další rozhovory Kalenské a Brabence – improvizovaná povídání odehrávající se na místech, jež pro Brabence a Kalenskou něco znamenají. Vzniklo tak pásmo nezávazného filozofování, sebeironických vtipů i poznámek o životě ptáků a přírodě jako takové. Záznamy povídání obou aktérů většinou snímané ruční kamerou jsou prokládány poetickými vsuvkami.

Vráťa Brabenec je nepřehlédnutelná figura, která prožívá kinematograficky aktivní období. Nejprve jsme jej mohli vidět v jedné z hlavních rolí v mimořádně zdařilém snímku Odborný dohled nad východem slunce a nyní je centrální postavou dokumentu Evangelium podle Brabence. I přes poněkud "přísný" název není potřeba obávat se nějakého suchého kázání či sdělování životních mouder do kamery. Režisér Míra Janek jemně sbírá úryvky, dialogy, postřehy a detaily, nikoho nikam netlačí a nepřesvědčuje. Výsledný dojem je pro naši kulturní krajinu rozhodně obohacující. A proto se chceme na šíření tohoto evangelia nenásilnou cestou podílet.
Ivo Andrle, Aerofilms

Biografie tvůrců a protagonistů

MIROSLAV JANEK režisér

Český dokumentární režisér, kameraman a střihač začal svou kariéru v 70. letech řadou krátkometrážních 16mm filmů, v tehdejším kontextu československého amatérského filmu výrazně pozoruhodných. V roce 1980 emigroval do Spojených států. Tam snímal, stříhal či režíroval řadu převážně dokumentárních filmů. Spolupracoval mimo jiné s Godfreyem Reggiem jako střihač na slavných celovečerních dokumentech Powaqqatsi, Naqoyqatsi a krátkometrážním Anima mundi.Je stálým pedagogem FAMU na Katedře dokumentární tvorby.

Ke stažení

Nenašli jste, co hledáte?

Objemnější soubory, včetně fotografií v tiskové kvalitě, promo materiály, plakáty atd., najdete na našem úložišti aero.capsa.cz. Na vyžádání vám k němu rádi zašleme přístupové údaje.

Zpět
Evangelium podle Brabence
Menu Nahoru