PŘIPRAVUJEME PREMIÉRA 2. 8. 2022

Branický zázrak • muzikál

„Kdo se dívá ven, ten sní; kdo se dívá dovnitř, ten se probouzí.“ C. G. Jung

Přehrát trailer

PREMIÉRA

2. 8. 2022

V kinech

Hraje 7 kin

Zobrazit program

ZNĚNÍ

česky

Branický zázrak • Jan Svěrák & Tomáš Klus • ČR, 2022 • muzikál • přímý přenos do kin pouze 2. srpna 2022

Libreto a režie: Jan Svěrák
Hudba a texty písní: Tomáš Klus
Choreografie: Tomáš Rychetský a Denisa Musilová
Scéna: Nikola Tempír
Kostýmy: Katarína Hollá
Asistent režie: Pavel Šimák
Produkce: Biograf Jan Svěrák
Premiéra: 17. 5. 2022

Délka představení: 145 min
Během představení se používá efekt stroboskopu.

Hrají:
Krajíček: Tomáš KLUS
Elen: Veronika Khek KUBAŘOVÁ
Syn: Mikuláš MATOUŠEK
Profesor: Dušan KOLLÁR
Ruda: Šimon BILINA
Technickej: Lukáš PEČENKA
Živej: Rudolf KUBÍK
Paní z úřadu: Lucia Jagerčíková NÝVLTOVÁ
Policistka: Radka PAVLOVČINOVÁ
Policista: Radim FLENDER
Duše: Nikola ĎURICOVÁ
Company: Kristýna ŠTARHOVÁ, Eva ZÍTKOVÁ, Johana KYSELKOVÁ, Eliška MACHAČOVÁ, Jan BAUMRUK
Kapela Tomáše Kluse a hosté

Písničkář Karel Krajíček dosáhl středního věku a diví se, kam se ztratilo jeho mládí, sláva, radost ze života a teď dokonce i kolo z garáže. Smiřuje se s tím, že mládí mu nikdo nevrátí, a o to víc chce zpátky alespoň kolo. Policie se zdá bezradná, a tak se Krajíček rozhodne odhalit a potrestat loupeživé bezdomovce na vlastní pěst. To se mu sice nepodaří, ale získá naději, že by mohl dostat odpověď na to, co ho v životě trápí. Stačí jen během úplňkové noci přespat v kouzelném lesíku u ohně s bezdomovci. Humorná nadsázka s lehkostí předává poselství, která si divák může odnést ve svém srdci.

Příběh o muži, který se vydá hledat ukradené kolo, a přitom najde vlastní duši, je archetypální a vypráví se od nepaměti. Zobrazuje proměnu osobnosti, které se v některých učeních říká „probuzení“. Hrdina Branického zázraku se nachází v životní krizi; je plný strachu a potlačovaného hněvu. Teprve tlak vnějšího světa ho donutí pohnout se z místa. Díky tomu, že začne jednat, dostane příležitost, kterou Carl Gustav Jung popisuje jako setkání s vlastním stínem (s odvrženými stránkami své osobnosti) a se svou Animou (ženskou částí své mužské podstaty). Pokud se v této fázi hrdina nezalekne a přijme své stíny i Animu, může dozrát v celistvou osobnost, která již nevnímá „vnější“ svět jako cizí a oddělený, ale jako svou součást, v níž se fyzicky zrcadlí stav vlastního nitra.

Jan Svěrák začal tento příběh psát po dvouleté pauze, kdy se rozhodl na neurčito opustit kariéru filmového režiséra. Jak sám přiznává, po dvou letech mu začala tvorba chybět, ale když začal psát nový scénář, neměl tušení, že mu pod rukama vzniká muzikál a že si látka řekne o divadelní, nikoli filmové zpracování. Tomáš Klus také netušil, že někdy přijme nabídku na muzikál, ale libreto ho natolik zaujalo, že to vzal jako výzvu. Během několika měsíců k němu složil šestnáct nových písní. Jejich hravé texty sdělují složité myšlenky a melodie jsou přitom lehké a chytlavé, jak to ve správném muzikálu má být.

Zpět
Branický zázrak • muzikál
Menu Nahoru