Premiéra karlovarského hitu Chlapi nepláčou přivítá delegaci k filmu

 

21. 9. 2017 – V úterý 3. října proběhne v pražském kině Světozor slavnostní premiéra filmu Chlapi nepláčou, jednoho z nejvýraznějších snímků letošního MFF Karlovy Vary, oceněného Zvláštní cenou poroty.

Premiéra karlovarského hitu Chlapi nepláčou přivítá delegaci k filmu

 

Na slavnostní premiéru přijede osobně jak režisér filmu Alen Drljević, tak jeho střihač Vladimir Gojun a tři zástupci výjimečného hereckého ansámblu filmu: Ermin Bravo, Boris Isaković a Sebastian Cavazza.

Toto drama, které filmový magazín Variety označuje za „nesmírně přesvědčivé“, pak vstoupí do všech kin ve čtvrtek 5. října, a to pod hlavičkou distribučního labelu KVIFF Distribution.

Podívejte se na zbrusu nový český trailer k filmu:


Film diváky zavádí do prostředí prázdného horského hotelu, kde mimo turistickou sezónu probíhá psychologický experiment s osmi válečnými veterány tzv. jugoslávské války. Rozdílné národnosti a etnika jednotlivých účastníků této placené terapie poskytují místy velmi rozdílné pohledy na interpretaci dějin. Ať už byli účastníci přímými aktéry nebo pouze svědky válečných zločinů, které v 90. letech zvrásnily společný stát, jejich dozvuky žijí v jejich myslích dál a těžko lze od nich očekávat vzájemné souznění. Slovinský terapeut (Sebastian Cavazza), který má skupinu na starosti, jen obtížně zvládá nebezpečně třaskavou směs, kterou může okamžitě zažehnout každé slovo vyřknuté bez rozmyslu nebo jen zdánlivě křivý pohled.

V létě 2010 jsem se přihlásil na tréninkové setkání pořádané jistou mírovou organizací pro válečné veterány z bývalé Jugoslávie. Původně jsem si tam chtěl udělat rešerši ke krátkému dokumentárnímu filmu. Sám jsem byl vojákem v bosenské válce a myslel jsem si, že podobný workshop mi pomůže se do tématu co nejlépe ponořit. Navíc jsem byl přesvědčený, že už jsem své vlastní zážitky z války nechal dávno za sebou, měl jsem je za uzavřenou kapitolu. Ale ten workshop mě úplně dostal. Seděl jsem tam s lidmi, kteří na sebe doslova pálili jednu ránu za druhou, tedy přesněji my jsme je na sebe navzájem pálili,“ popisuje genezi vzniku filmu jeho režisér Alen Drljević.

O opěvované překvapení letošního ročníku MFF KV se postaral režisér Alen Drljević, renomovaný dokumentarista, v oblasti hraného filmu však debutant. Producentkou filmu Chlapi nepláčou je Jasmila Žbanić, českým divákům známá například díky svému filmu Grbavica z roku 2006. Kromě Zvláštní ceny poroty si film Chlapi nepláčou z 52. MFF Karlovy Vary odvezl také cenu Europa Cinemas. V srpnu byl pak za Bosnu a Hercegovinu zvolen letošním kandidátem na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

ALEN DRLJEVIĆ scenárista a režisér filmu
Alen Drljević se narodil v Sarajevu v Bosně a Hercegovině. V roce 2005 absolvoval Akademii múzických umění v Sarajevu. Jeho absolventský krátký film Prvá plata (Výplata) byl nominován na Cenu Evropské filmové akademie. Jeho dokumentární debut Karneval byl v roce 2006 vybrán do soutěže debutů na festivalu IDFA a byl zde promítán v kategorii Movies that Matter. Je členem Evropské filmové akademie. Spolupracoval také jako asistent režie na řadě filmů včetně trilogie Jasmily Žbanić GRBAVICA (Zlatý medvěd, Berlinale 2006), NA CESTĚ a PRO TY, KTEŘÍ UŽ NEMŮŽOU VYPRÁVĚT.

BORIS ISAKOVIĆ Jasmin
Boris Isaković je srbský divadelní a filmový herec. Pracoval v divadle, televizi a u filmu a zkusil si i divadelní režii. V posledních letech se objevil například ve snímcích DOBRÁ MANŽELKA (2016) Mirjany Karanović, THE SKY ABOVE US (2015) Marinuse Groothofa či KRUHY (2013) Srdana Goluboviće. Isaković má stálé angažmá v srbském Národním divadle ve městě Novi Sad, kde je ředitelem činohry, objevuje se ale i na prknech dalších divadel po celém Srbsku.

SEBASTIAN CAVAZZA terapeut Ivan
Sebastian Cavazza je slovinský herec. Za svou kariéru od roku 1991 se objevil ve více než třiceti filmech. K těm nejznámějším patří HALIMINA CESTA (2012), KRATKI STIKI (2006) a horor IDYLA (2015).

ERMIN BRAVO
Ermin Bravo je rodák ze Sarajeva. Mezi jeho nejvýznamnější filmy patří REMAKE (2003) a NA CESTĚ (2010) režisérky Jasmily Žbanić. Kromě nich se objevil také v režijním debutu Angeliny Jolie V ZEMI KRVE A MEDU (2011).

Podobné novinky

Vánoční bonus z MET – Perníková chaloupka
Děsivá, sexy a cool. Do kin míří Thelma.
Ve stopách Buñuela přiletí z MET Anděl zkázy
Revoluční dokument ukáže nejslavnějšího japonského umělce pod lupou
Škodolibou komedii Dokud nás svatba nerozdělí představí v Praze režisér Eric Toledano

Novinky e-mailem/

Nesledujte tento web — běžte raději do kina.

Přihlašte svůj e-mail a vždy, když bude něco zajímavého, dáme vám vědět.


 

© 2005–2017 Aerofilms