Kaurismäkiho oslava lidskosti má český trailer

 

28. 6. 2017 – Po úspěchu na letošním Berlinale, odkud si Aki Kaurismäki odvezl Stříbrného medvěda za nejlepší režii, zamíří jeho novinka Druhá strana naděje na konci července i do českých kin. Před tím se ale zastaví ještě na MFF Karlovy Vary, kde bude v české premiéře uvedena ve výběrové sekci Horizonty.

Kaurismäkiho oslava lidskosti má český trailer

 

Distribuční premiérou 27. července pak vyvrcholí tzv. Finské léto s Akim Kaurismäkim, během kterého mají čeští diváci možnost seznámit se s Kaurismäkiho starší tvorbou, a to jak v kinech, tak legálně online na Aerovodu.

Představujeme vám nový český trailer k filmu

„Aki Kaurismäki nějaký čas prohlašuje, že už se nechce účastnit soutěží na žádných festivalech. Proto bylo velkým překvapením, když se letos nakonec nechal přemluvit a jeho novinka Druhá strana naděje byla zařazena do hlavní soutěže na Berlinale. Jak už to u zavedených režisérů bývá, řada lidí měla tendenci ho dopředu podceňovat: ,Co by tak Kaurismäki mohl ještě ukázat?‘ Po první projekci však bylo jasné, že tenhle filmový veterán ještě neřekl poslední slovo. Druhá strana nadějezbořila celé Berlinale, kritici se předháněli v superlativech a Kaurismäki tak všem pochybovačům opět vytřel zrak. S tímhle pánem je rozhodně třeba ještě počítat!“ komentuje Radka Urbancová z distribuční společnosti Aerofilms.

Druhá strana naděje vypráví příběh setkání mladého syrského uprchlíka a finského podomního obchodníka v krizi středního věku, jejichž nepravděpodobné přátelství dokáže překlenout všechny bariéry a nevraživost. Film je nejen svérázným a tragikomickým komentářem k evropské současnosti, ale – v nejlepší Kaurismäkiho tradici – zejména oslavou obyčejné lidskosti a vzájemné solidarity, která je zcela neokázalá, prostá jakéhokoli patosu a opatřená typicky suchým finským humorem. Kaurismäkiho uprchlík se totiž nepotýká s běžnou evropskou skutečností, ale se svébytným Finskem Kaurismäkiho filmů, což slibuje velmi zábavnou a originální podívanou. Tento nadějeplný snímek byl ve světové premiéře uveden na letošním Berlinale, kde se stal černým koněm soutěže. Úspěch na festivalu pak završil Stříbrným medvědem pro Kaurismäkiho za nejlepší režii.

Soutěž s Aeroportem o vstupenky na film: Cigáro s Akim

Během 52. MFF Karlovy Vary, kde bude Druhá strana naděje v české premiéře uvedena, budou mít diváci možnost soutěžit o vstupenky na festivalové projekce (2., 4. a 6. července) s pop-up klubem Aeroport. Stačí, když se v prostorách Aeroportu vyfotí s kartonovým Akim Kaurismäkim a fotku zveřejní na svém facebookovém profilu s hashtagem #cigarosakim. K účasti v soutěži se návštěvníci festivalu mohou přihlásit v události na FB Aerofilms, kde budou také vyhlašování denní vítězové vstupenek.

Druhý strana naděje – synopse

Stárnoucí podomní obchodník s košilemi Wikström dělá velké rozhodnutí: opustit svoji ženu alkoholičku i uvadající živnost. Po epizodní kariéře pokerového hráče zakoupí nevýdělečnou restauraci na zapomenutém helsinském dvorku. Brzy se ukáže, že nepřístupná slupka málomluvného hrdiny skrývá veliké srdce – to když Wikström nabídne práci o poznání mladšímu muži, který se dílem osudu nachází ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Jak bývá u filmů Akiho Kaurismäkiho zvykem, lidskost, přátelství a smysl pro humor probleskují ponurostí a dodávají této hořkosladké komedii příchuť optimismu. Film Druhá strana naděje byl na letošním Berlinale oceněn Stříbrným medvědem za nejlepší režii. Do českých kin vstoupí 27. července. Více na www.akikaurismaki.cz

Aki Kaurismäki

Filmový samouk a samorost Aki Kaurismäki (nar. 1957) je spolu se svým bratrem Mikou nejznámějším finským filmovým režisérem. Přízeň diváků si získal především parodiemi na „nejhorší rokenrolovou kapelu světa“, Leningradské kovboje. Jedinečný je svými svéráznými portréty helsinské periferie, která je plná nedbalých, melancholických, ale hrdých rytířů pevných zásad. Ve svých snímcích vytváří vlastní obraz Finska, tak zvanou Akilandii, v níž se mísí reálná situace země s ideální představou lidské solidarity a pospolitosti. Pro jeho snímky se periferie stává centrem a namísto slov si vystačí s trefnými hláškami, z nichž čiší smysl pro lakonický humor. „Čím pesimističtější jsem, pokud jde o život, tím optimističtější by měly být moje filmy.“ Za svoje filmy byl Kaurismäki mnohokrát oceněn, mj. nominací na Oscara či cenou Grand Prix v Cannes. Z letošního Berlinale si odvezl Stříbrného medvěda za nejlepší režii za svou novinku Druhá strana naděje.

Podobné novinky

Děsivá, sexy a cool. Do kin míří Thelma.
Ve stopách Buñuela přiletí z MET Anděl zkázy
Revoluční dokument ukáže nejslavnějšího japonského umělce pod lupou
Škodolibou komedii Dokud nás svatba nerozdělí představí v Praze režisér Eric Toledano
Earth: Den na zázračné planetě uvedou česká kina v sérii speciálních předpremiér

Novinky e-mailem/

Nesledujte tento web — běžte raději do kina.

Přihlašte svůj e-mail a vždy, když bude něco zajímavého, dáme vám vědět.


 

© 2005–2017 Aerofilms