Režisér Juho Kuosmanen a herec Jarkko Lahti přijedou do Prahy

 

13. 3. 2017 – Mladý finský režisér Juho Kuosmanen přijede do Prahy představit svůj celovečerní debut Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho, na festivalu v Cannes 2016 oceněný jako nejlepší film sekce Un Certain Regard.

Režisér Juho Kuosmanen a herec Jarkko Lahti přijedou do Prahy

 

Ve středu 15. března režisér film od 18.30 osobně uvede na veřejné předpremiéře a následné debatě s diváky v pražském kině Pilotů. Na slavnostní premiéře, která proběhne den poté v kině Světozor, pak režiséra Kuosmanena doprovodí ještě představitel boxera Olliho Mäkiho, herec Jarkko Lahti. Do ostatních kin boxerskou romanci Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho uvede label KVIFF Distribution ve stejný den, tedy 16. března.

Jeden z nejmilejších filmů roku

Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho vypráví skutečný příběh finského boxera, který se na začátku 60. let připravuje v Helsinkách na nejdůležitější zápas své kariéry. V momentě, kdy je vystaven tlaku médií, trenérů a sponzorů, se ale zamiluje do Raiji, dívky ze své rodné vesnice. Kouzelný snímek, který deník Independent označil za „jeden z nejmilejších filmů roku“, je ceněný především pro svoji výraznou estetiku, bezchybnou formální stránku, autentické herecké výkony hlavních představitelů a originálně vystavěný scénář plný vřelosti a lidskosti. „Prvotní atmosféra Nejšťastnějšího dne v životě Olliho Mäkiho je odlehčená. I když je zde líčen příběh o existenční krizi a hledání sebe sama, je podstatné, že vyprávění se neutápí v bahně, ale vznáší se a pluje jako létající drak,“ přibližuje atmosféru filmu režisér Juho Kuosmanen.

Jde o první finský film v historii, který na festivalu v Cannes zvítězil v sekci Un Certain Regard. V prosinci loňského roku získal snímek ještě jedno významné ocenění, když byl Evropskou filmovou akademií vyhodnocen jako objev roku 2016. Čeští diváci mohli Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho zhlédnout již na 51. ročníku MFF Karlovy Vary.

Podívejte se na trailer k filmu:

Veřejná předpremiéra a debata s režisérem – 15. března 18:30, kino Pilotů

Veřejná předpremiéra a následující debata s režisérem v kině Pilotů ve středu 15. března proběhne ve spolupráci s projektem Cinergy, který setkání se zajímavými filmovými tvůrci pořádá v průběhu celého roku. Moderování debaty, během které se diváci dozvědí zajímavosti o vzniku filmu, pozadí jeho uvedení na festivalu v Cannes i více o režisérově předešlé tvorbě, se ujme festivalová dramaturgyně Louise H. Johansen. Debata proběhne pouze v anglickém jazyce. Předpremiérová projekce filmu Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho začne v 18:30, debata na projekci plynule naváže a začne ve 21 hodin. Vstupenky na celý program je možné zakoupit v kině Pilotů.

Juho Kuosmanen(nar. 1979) je filmař z Helsinek. Za své dřívější krátké filmy získal několik ocenění na prestižních festivalech v Locarnu nebo sekci Cinéfondation v Cannes. V roce 2014 absolvoval helsinskou filmovou školu ELO při Aaltově univerzitě. Během studií také hrál a režíroval v divadle a úzce spolupracoval s avantgardním operním souborem West Coast Kokkola Opera. Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho je jeho prvním celovečerním filmem.

KVIFF DISTRIBUTION – Společný distribuční label MFF KV, České televize a Aerofilms

Díky spojení tří silných partnerů v labelu KVIFF Distribution jsou v průběhu roku do české distribuce uváděny zajímavé filmové tituly ze světové produkce, které by jinak složitě hledaly cestu k divákovi standardní distribuční cestou. Prvním titulem KVIFF Distribution byl film Mládí italského režiséra Paola Sorrentina, který byl s velkým diváckým ohlasem do českých kin uveden 8. října 2015. Aktivity labelu v roce 2016 rozšířila akce Vary ve vašem kině, v rámci které jsou bezprostředně po MFF KV do kin uváděny výrazné filmy aktuálního ročníku jako ozvěny festivalu. Celkem sedm dosud uvedených filmů KVIFF Distribution vidělo v českých kinech již více než 150 000 diváků. Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho bude osmým filmem labelu.    

Podobné novinky

Děsivá, sexy a cool. Do kin míří Thelma.
Ve stopách Buñuela přiletí z MET Anděl zkázy
Revoluční dokument ukáže nejslavnějšího japonského umělce pod lupou
Škodolibou komedii Dokud nás svatba nerozdělí představí v Praze režisér Eric Toledano
Earth: Den na zázračné planetě uvedou česká kina v sérii speciálních předpremiér

Novinky e-mailem/

Nesledujte tento web — běžte raději do kina.

Přihlašte svůj e-mail a vždy, když bude něco zajímavého, dáme vám vědět.


 

© 2005–2017 Aerofilms