Amerika
O filmu

 

Bára je dcerou kanadských imigrantů a do Čech přijela, aby poznala zemi svých rodičů. Honza je z Prahy, zpívá a hraje na kytaru. Vždy toužil odjet do New Yorku a být tak trochu Bob Dylan. Bára a Honza se vydávají na vandr do tradičních míst trampů, starých bezmála sto let. Film sleduje jejich cestu do země svobody, kde kulisou je jen les, oheň a širé nebe. Sami na sobě zakoušejí únik do imaginární Ameriky, s každým dalším setkáním či zážitkem se jejich cesta proměňuje v univerzální příběh přátelství, hudby a snů o svobodě.

Nový film z produkce HBO Europe a Evolution Films, Amerika, natočil jako svůj celovečerní debut režisér Jan Foukal. Sám jako aktér s Bárou Adler navštěvuje ve filmu lidi, kteří ve jménu trampských tradic hledají ve vlastní zemi lepší a svobodnější svět. Navazují tak na letitou „hru na Ameriku“. V osadách jako Ascalona, Toronto nebo Ztracenka nežijí indiáni a kovbojové. V naší malé divočině v Čechách můžete ale vidět pozůstatky trampy kolonizované fantasie, do které unikali každý víkend. Cesta Báry a Honzy formuluje unikátní fenomén do současného jazyka s poselstvím, že imaginární Amerika je tu i dnes, a pro každého, kdo se do země svobody nebojí vstoupit.

PROČ TENTO FILM?
"Pořád na nás útočí filmy, které po nás divácích něco chtějí a svým způsobem nás tlačí do kouta: teď se směj! teď buď smutný! teď se boj! Když jsem se díval na Ameriku, najednou jsem měl takový úlevný pocit, že s tím filmem prostě jen tak na pohodu můžu strávit příjemných chvil nebo dní v lese. A když se mi nechce ani smát, ani křičet, nikomu to nevadí. Říká se, že dobrého kamaráda poznáš tak, že s ním můžeš mlčet, aniž by to bylo nepříjemné. Je to vzácný úkaz takový nenucený film. Balzám. A taky musím říct, že jsem už dlouho v českém filmu neviděl tak dobře fungující chemii holka-kluk."
Ivo Andrle, Aerofilms

Amerika

Amerika
ČR 2015
70 min.
Režie: Jan Foukal

česká verze
DCP, DVD, MP4
1,85 : 1 | Dolby Digital 5.1
přístupný

premiéra: 22. října 2015

 

© 2005–2017 Aerofilms